KMSPico 2024 Download | For Windows 11, 10, 8 & Office

HABERLER

1 Eylül Dünya Barış Günü Karikatür Sergisi

1 EYLÜL BİR ÇIĞLIKTIR,

Savaş, şiddet, zulüm, baskı, korku…birbirinden doğan, birbirini besleyen, birbirine dönüşen  habis urlar.

İkinci Savaş, dünyayı bir bütün olarak yakıp yıkmanın dehşetiyle yüz yüze bıraktığında barış için milyonlar teyakkuza geçti. Savaşın özünde hüsran, paranın vicdansızlığı adına dünyayı kasıp kavuran sahte bir yangın olduğunu haykırdı. Bu sahte yangının kundaklayıcıları da belliydi: kapitalist aç gözlüler.

Bugün de dünya, onca savaşa, onca yoksulluğa rağmen, sürekli bir rövanşist duygu histerisiyle karşı karşıya. Tokları cüzdanlarını doldurmak için yine yoksulları sahaya sürmeyi ve sayılarını azaltmayı planlıyor ve uyguluyor. Savaş bu değil midir zaten? Hani o ünlü sözdeki gibi: “Birbirini tanıyanların çıkarı için, birbirini tanımayanların birbirini kırması.”

1 Eylül bir çığlıktır, sahici, tok, sesi arşa yayılma gücüne sahip dev bir çığlıktır. Bu çığlığa her koşulda sahip çıkalım… çünkü barış bize yeryüzünü ve gökyüzünü görmeyi bahşeden yegane güçtür. Bu güç insanlığın gücüdür, bizim gücümüzdür.

Metin PEKER

Karikatürcüler Derneği Başkanı

”Barış Karikatürleri Sergisi” 1 Eylül 2019 Pazar günü saat 14:00’de Beşiktaş Belediyesi Akatlar Kültür Merkezi’nde sanat severlere sunulacaktır.

Aşkın Ayrancıoğlu – Türkiye
Benjasit Tumying – Tayland
Milko Dikov – Bulgaristan

Kayoumarth Kiasat – İran

Şevket Yalaz – Türkiye