KMSPico 2024 Download | For Windows 11, 10, 8 & Office

HABERLER

Ahmet Aykanat

 

Ahmet Aykanat 1950 yılında Alaşehir’in Delemenler köyünde doğdu. Yüksek öğrenimini 1974 yılında İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümü’nde tamamladı. Uzun yıllar liselerde felsefe öğretmenliği yaptı. 1992’de öğretim görevlisi olarak katıldığı Bursa Uludağ Üniversitesi’nde, Eğitim Fakültesi öğrencilerine felsefe, estetik, eğitim felsefesi, öğretmenlik mesleğine giriş ve oluşturduğu programlarla uygulamalı karikatür dersleri verdi. Karikatür eğitimciliğine 2000 yılında emekli olduktan sonra da devam eden Aykanat, Bursa’da ilkokullarda ve Beşevler Gençlik Merkezi atölyelerinde çalıştı.

İlk karikatürünün 1969’da yayınlanmasından sonra birçok yerel gazetede eserleri yayınlandı.

1980‘lerde Orhangazi Yenigün, İznik Doğuş sonraları Yeni Orhangazi gazetelerinde, 1990’larda Bursa Hakimiyet, Bursa 2000, Hürriyet Bursa gazetelerinde günlük ve haftalık karikatürler çizdi.

Şimdilerdesanatçının karikatürleri Hollanda da yayınlanan Cartoon Movement adlı tüm dünya karikatürcülerine açık bir sitede 2014 ten beri yayınlanmaktadır. 2007 yılından kurulmasına öncülük ettiği Anadolu Karikatürcüler Derneği’nin başkanlığını 12 yıl yürüten Aykanat’ın, üç karikatür albümü, bir CD karikatür albümü bulunmaktadır. Ulusal ve Uluslararası birçok karma serginin yanında KKTC, İtalya, Hollanda ve Güney Kore’de kişisel sergiler açtı.

66’sı uluslararası 28’i ulusal olmak üzere toplam 94 ödülü bulunmaktadır.