KMSPico 2024 Download | For Windows 11, 10, 8 & Office

HABERLER

Cemil Cem Karikatürleri Cem Sokak’ta

Kadıköy Belediyesi’nin “Yaşayan Sokaklar Projesi” kapsamında, Kadıköy’de yaşayan sanatçıların yaşadıkları sokakların bilinirliğini artırmak amacıyla başlatılan proje, ilk olarak usta şair Cemal Süreya ile hayata geçmiş, şairin Kadıköy’de yaşadığı evin bulunduğu sokak düzenlenmiş ve kaldırımlara şairin sevilen şiirlerinden dizeler yazılmıştı.

Özdemir Asaf, Fazıl Hüsnü Dağlarca, Cem Karaca, Selahattin Pınar, Nazım Hikmet gibi sanat ve edebiyat dünyasının unutulmaz isimlerinin eserlerinin yaşadıkları sokaklara yapılan tasarımlarla büyük ilgi çeken proje usta karikatürist Cemil Cem ile devam ediyor. 

Çağdaş Türk karikatürünün en önemli ustalarından Cemil Cem’in adı, yıllar önce Moda’da yaşadığı evin bulunduğu sokağa verilmişti.

9 Nisan 1950’de yaşamını yitiren Cemil Cem’in karikatürleri ölüm yıl dönümünde adını taşıyan Cem Sokak’taki Kadıköy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin çevresine asıldı. “Muhalefet karikatürün mümtaz vasfıdır” sözlerinin sahibi ve çizgileriyle muhalif çizgisini yansıtan Cem’in 11 karikatürü yer alıyor. Ayrıca İzzet Ziya ve Sedat Simavi’nin çizdiği iki Cemil Cem portesi de bulunuyor.