KMSPico 2024 Download | For Windows 11, 10, 8 & Office

HABERLER

Harun Yavruoğlu vefat etti.

Değerli dostumuz, dernek üyemiz Harun Yavruoğlu vefat etti, ailesine ve dostlarına başsağlığı ve sabır diliyoruz.

 

 

 

 

Trabzon sanat ve basın camiasını değerlerinden, Taka Gazetesi yayın danışmanı karikatürist, yazar Harun Yavruoğlu 14 Nisan 2020 tarihinde aramızdan ayrıldı.

1956 Trabzon Akçaabat’ta doğan Harun Yavruoğlu’nun, karikatüre olan ilgisi ortaokul yıllarında okulun duvar gazetesinde başlar. Karma karikatür sergilerine iştirak eder. Karikatürleri, çeşitli gazete, dergi ve albümlerde yayınlandı. Bununla birlikte 1985-86 yıllarında Karadeniz Gazetesi Taka mizah sayfasını, 1990-92 yıllarında Hamsi mizah Gazetesinin yayın kurulunda yer aldı. 2000-2003 yıllarında Karadeniz’den Günebakış Gazetesi’nin “Durum Karışık “ mizah ve karikatür sayfasını hazırladı. Zigana TV’de usta Karikatürist Hikmet Aksoy ve karikatürist Nizamettin Mollasalihoğlu ile pazar günleri yayınlanmakta olan “Şaka maka derken” programını yürüttü. Ayrıca, bu güne kadar, içki, sigara ve uyuşturucu konulu “Lütfen dikkat” ve “Durum karışık” isimli karikatür albümünün yanı sıra, ikisi mesleki (PTT ve Türk Telekom) yayınlarından olmak üzere toplam dört kitabı yayınlanmıştır.

Katıldığı karikatür yarışmalarından çeşitli ödüller aldı. Afiş, vinyet ve kitap kapakları çizdi. Birçok kişisel sergi açtı ve karma sergilere katıldı. Paris Trabzonlular Derneğinin davetiyle Paris’te bir karikatür sergisi açtı. Ayrıca karikatürün yanı sıra çok sayıda gazete ve sanat dergilerinde yazı ve şiirleri yayınlandı. Şiir yarışmalarından da ödüller aldı. Çeşitli illerden davet edildiği şiir şölenlerine iştirak etti. Bir dönem Karadeniz Yazarlar Birliği Meclis Başkanlığında bulundu.

Türk Telekom Teşkilatında uzun yıllar Eğitim ve Meslek Geliştirme müdürlüğü. İdari ve Halkla ilişkiler Müdürlüğü görevlerinde bulundu. Karikatür ve sanata daha fazla zaman ayırabilmek amacıyla 2005 yılında kendi isteğiyle emekliye ayrıldı.

2012 yılında ise Taka Gazetesi’yle yolları kesişti. 2019 yılına kadar Taka Gazetesinin yayın danışmanlığını yürüten Harun Yavruoğlu çizdiği günlük karikatürlerle gazetenin birinci sayfasında, haftalık köşe yazıları ve Faroz isimli mizah sayfasıyla yer aldı. İstanbul ve Ankara’da düzenlenen Trabzon günlerinin karikatür sergileriyle katılım sağladı. Sanatçı evli ve iki çocuk babasıdır.

Karaciğer kanserine yakalanan Harun Yavruoğlu yaşam savaşını kaybetti.