KMSPico 2024 Download | For Windows 11, 10, 8 & Office

HABERLER

Karikatürist arkadaşımız Kaan Ertem’i yitirdik.

 

Bir süredir kanser tedavisi gören Leman dergisi çizeri Kaan Ertem yaşamını yitirdi.

Cenazesi yarın (9 Haziran 2021) 14.00’te Küçükyalı Kabristanı’na defnedilecek olan arkadaşımız 53 yaşındaydı.

 

Ailesine, sevenlerine ve karikatür dünyasına başsağlığı diliyoruz.

 

 

KAAN ERTEM KİMDİR?

Kaan Ertem, 1968 yılında İstanbul’da doğdu. İlk karikatürü 1983 yılında Bulvar gazetesinde yayınlandı.  Kaan Ertem, Limon mizah dergisinde başladığı 1988 yılına değin beş yılını kendisini karikatür çizme konusunda geliştirmeye ayırdı. Bu tarihten itibaren önce Limon, ardından da Leman ve L-Manyak dergilerinde çizgileri yayınlandı.

1995 yılında Marmara Üniversitesi Resim-İş Bölümü’nden mezun oldu ve İstanbul Teknik Üniversite’deki yüksek lisans eğitimini tamamlamadan buradan ayrılarak eğitimine nokta koydu. Ertem, çizdiği karikatür ve çizgi roman öykülerinde ağırlıklı olarak şehir hayatı içinde sıkışıp kalmış insanların yaşantılarını ve yaşama bakışlarını konu edindi.

Yarattığı pek çok karakter ve başlıkta toplumun hemen her kesimden insan tipleri yer aldı. 1992 yılında Limon’da hazırlamaya başladığı Öğreten Adam ve Oğlu, kendi tecrübelerine dayanarak hayatın detaylarını oğluna ısrarla öğretmeye çalışan bir baba ve onu pek umursamayan oğlu karakterize edildi.

1994’den itibaren çizdiği Erkut Abi ve ilk kez 1996 yılında yayına giren Zıçan Adam tiplerinde ise, yapılan bireysel ve toplumsal hataları cezalandırma içgüdüsü öne çıkartıldı. Ertem’in bir diğer başarılı bant karakteri ise Leman’da uzun yıllardır çizdiği Erdener Abi oldu. Marjinal bir karakter olarak sunduğu bu çalışmasından başka L-Manyak dergisi için yarattığı Ezik Şarkıcı Altuğ adlı birer sayfalık maceralar yaşayan bir başka tip izledi. Ayrıca Ocak 1996 tarihli ilk sayısından itibaren yaklaşık bir yıl boyunca L-Manyak dergisinde 2001 Feza Fatihleri başlıklı devamlı öyküsü olan mizahi bir bilimkurgu çizgi roman hazırladı.

Çizerin yayınlanmış üç karikatür albümü bulunuyor: Dengeli Beslenme (1995),  Öğreten Adam ve Oğlu (1997) ve Erdener Abi  (2001).