KMSPico 2024 Download | For Windows 11, 10, 8 & Office

HABERLER

“Köylünün Örgütlü Gücü Kooperatif” Konulu 2. Ulusal Karikatür Yarışması

Uzattık.
Son zamanlarda ülkemizde yaşanan depremler ile tüm ülke yasa boğulmuş, 10 ilde yıkım gerçekleşerek ciddi can ve mal kayıplarına yol açmıştır. Halen tüm ülke olarak yaralarımızı sarmaya çalıştığımız bu dönemde yapılması planlanan “2. Ulusal Karikatür Yarışması” için ülkemiz mevcut durumundan ötürü yarışma tarihlerinin; Eser, son gönderim tarihi, 31/05/2023 ve eser, değerlendirme tarihi, 05/06/2023 olarak güncellenmiştir.

 

İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARIMSAL HİZMETLER DAİRESİ BAŞKANLIĞI TARIMSAL EĞİTİM AR-GE ve KOORDİNASYON ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

“KÖYLÜNÜN ÖRGÜTLÜ GÜCÜ KOOPERATİF” KONULU 2. ULUSAL KARİKATÜR YARIŞMASI ŞARTNAMESİ

 

1. AMAÇ

İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak ortaya koyduğumuz ‘’Başka Bir Tarım Mümkün’’ vizyonunun iki basamağı İklim Değişikliği yani Kuralık ve Yoksullukla Mücadeledir. Bu mücadele kapsamında en büyük desteğimiz ve paydaşımız Kooperatiflerdir.

Girdi maliyetlerinin yüksek olması küçük ölçekli üreticilerimizi zor durumda bırakmakta, geçinebilmek için tarım dışı çareler aramaya zorlamaktadır. Bu gibi ekonomik krizlerin yanında pandemi, sel, deprem gibi yaşadığımız doğal afetler bizlere gösterdi ki; en doğru çıkış yolu örgütlü olabilmek dolayısıyla doğru temeller üzerinde kurulan kooperatif yapılanmalarıdır. 

Öte yandan; küresel tarım tekellerinin her geçen gün büyümesi, üreticilerimizin omuzlarına taşıyabileceklerinden büyük bir yük getirmektedir. Bu sebeplerle, küçük ölçekli üreticilerimizi toprağından ve üretimden kopararak kente göçe zorlamaktadır. Oysa bu topraklar binlerce yıldır süregelen bir ‘imece’ ruhunun anavatanıdır ve bu ruhla oluşmuş kooperatifçilik bizlerin geleneğidir. 

İlimiz, pek çok konuda olduğu gibi Yerel ve Kırsal Kalkınma çalışmalarının en doğru yolu olan ‘’Tarımsal Kalkınma Kooperatifleri’’ yapılanmasında da ilk sırada yer almaktadır. İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak; üreticinin uygun maliyetlerle ve pazarlama sıkıntısı olmadan üretmesini sağlamak, üretirken ihtiyacı olan mal ve ekipmanı sağlayarak, ürün tasarım sürecinde yanında olarak, havza bazlı ürün planlamaları yaparak ve pazarlama konularında çareler üreterek, Kooperatifçiliği ve Kooperatiflerimizi desteklemekteyiz. 

Yaşadığımız ve ürettiğimiz doğamızı doğru tarım uygulamalarımızla koruyor, sosyal hayatımızın ihtiyaçlarına hep birlikte çare buluyoruz. Şehrimizin ekonomik refahının artması ve tabana yayılmasını dolayısıyla üretilen hizmet ve gelirden herkesin adil pay almasını amaçlıyoruz. 

İkincisini gerçekleştirmeyi amaçladığımız ‘’Başka Bir Tarım Mümkün’’ Karikatür Yarışmamızın bu yılki teması ‘’Köylünün Örgütlü Gücü Kooperatif’’dir.

Yarışmaya katılacak karikatürcülerimizin, eserleriyle tarımsal üretim faaliyetlerinde örgütlenmenin gücü olan Kooperatifleşme konusunda çizgileri ile çok şey söylemeye davet ediyoruz. 

Konu başlıkları;

a) Tarladan Sofraya Olan Üretim Yolculuğunda Kooperatifler,

b) İklim Değişikliği ve Kuraklık Konusunda Kooperatifler,

c) Yoksullukla Mücadele Konusunda Kooperatifler, (Ekonomik Hayat, Dayanışma)

d) Çevre Bilinci Konusunda Kooperatifler,

e) Sosyal Hayat ve Kooperatifler,

f) Kırdan Kente Göçü Engellemede Kooperatifler,

g) Genç Nüfusun Kooperatifleşmedeki Yeri (Demokrasi İçin)

h) Tarımsal Üretimde Kadının Yeri,

i) Kooperatif Ortaklıklarında ve Yönetimlerde Kadın Ortaklar (Cinsiyet Eşitliği),

j) ‘‘Başka Bir Tarım Mümkün’’ vizyonuyla Kooperatifler,

k) Köylerdeki Kooperatifçilik, Küçük Üreticilerin ve Aile İşletmelerinin Örgütlenmesi,

l) Toprak Bereketini Artırarak Kentte Yaşayan İnsanların Sağlıklı Gıdaya Ulaşması ve Kooperatifler

m) Atalık, Yerel Tohumlar ve Yerel Hayvan Irklarının Konusunda Kooperatifler,

n) Etik, Sürdürülebilir ve Sorumlu Kooperatifçilik, 

o) Tarımda Kooperatifleşme İhtiyacı ve Somut Uygulama Örnekleri,

p) Kooperatifleşme, Dayanışma ve Birlik İnancı,

q) Güzel Yarınlar İçin Kooperatifçilik (Gelecek İçin Kooperatifçilik)

 

YARIŞMANIN KONUSU

“Yarışmanın konusu; “KÖYLÜNÜN ÖRGÜTLÜ GÜCÜ KOOPERATİF” konseptinde olacaktır.

1. YARIŞMANIN TÜRÜ VE ŞEKLİ

• Yarışma tür ve şekil itibariyle; 5018 Sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu Merkezi Yönetim Harcama Belgeleri Yönetmeliğinin ilgili maddeleri ile ‘Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, Şehir ve Bölge Planlama ve Güzel Sanat Eserleri Yarışmaları Yönetmeliği’ esas alınarak düzenlenen bu yarışma, serbest ulusal tek kademeli bir güzel sanat eserleri yarışmasıdır.

• KATILIM: Yarışma ulusal ölçekte olup herkese açık olacaktır. Yarışmaya en fazla 5 karikatürle katılınabilecektir. Yarışmaya gönderilen karikatürler daha önce yayınlanmış olabilir ancak başka hiç bir (Ulusal-Uluslararası) yarışmada ödül almamış olacaktır. Kurala uymayan yarışmacılardan tespit edilenler elenecek ve verilen ödül geri alınacaktır.

2. YARIŞMAYA KATILIM ŞEKLİ

• Yarışmaya sadece internet üzerinden verilen karikaturizbb@gmail.com mail adresine katılım yoluyla olacaktır.

3. KATILIM FORMATI 

• Karikatürler en fazla A3 boyutunda (42cm x 29,7cm) 300 Dpi, jpg, RGB formatında herhangi bir sıkıştırma programı kullanmadan karikaturizbb@gmail.com adresine gönderilecektir.

4. KARİKATÜR GÖNDERİM ADRESİ

• Yarışma sonuçları basın ve internet yoluyla duyurulacaktır. Ayrıca www.izmir.bel.tr adresinde yayınlanacaktır.

5. YARIŞMA TAKVİMİ:

• Eser, son gönderim tarihi, 21/03/2023 dür.

• Eser, değerlendirme tarihi, 28/03/2023 dür.

6. ÖDÜLLER 

• Kazanan yarışmacılara verilecek ödüller aşağıdaki şekildedir.

KATAGORİ

ADET

MİKTAR (TL)

Yetişkinler Birinci

1 ADET

12.000.00

Yetişkinler İkinci

1 ADET

9.000.00

Yetişkinler Üçüncü

1 ADET

6.000.00

Mansiyon Ödülleri

3 ADET

3.000.00

Genç Teşvik Ödülü (13-17 Yaş Arasi)

3 ADET

2.000.00

 

7.    YARIŞMANIN JÜRİ ÜYELERİ

JÜRİ ÜYESİ

ÜNVANI

Şevket MERİÇ

İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı

Mustafa YILDIZ

Karikatürist

Yusuf AKINCI

Karikatürist

Muhittin KÖROĞLU

Karikatürist

Mehmet TEVLİM

Karikatürist

Çağatay Özcan KOKULU

S.S. Gödence Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı

Nurgül UÇAR AKTUĞ

S.S. Foça Tarımsal Kalkınma Kooperatifi

YEDEK JÜRI ÜYESI

ÜNVANI

Şevket TÜRKEL

Grafik Tasarımcı

 

8.    YARIŞMANIN RAPORTÖRLERİ

RAPORTÖRLER

ÜNVANI

Ömer ÇAM

Meslek Fabrikası Şube Müdürlüğü, Karikatürist

Ezgi EVCİN

Sulama Şube Müdürlüğü

Pınar ÖZDEMİR

Tarımsal Projeler Şube Müdürlüğü

     

 

3. GENEL ŞARTLAR

1. Katılımcılar T.C. vatandaşı olacaktır.YarışmayaSeçici Kurul Üyeleri (asil – yedek) ile 1. dereceden akrabaları, resmi ortakları, yardımcıları, çalışanları ve İzmir Büyükşehir Belediyesi çalışanları dışında amatör-profesyonel herkesin katılımına açıktır.

2. 13-17 yaşındaki küçük yarışmacılar; yasal velilerinin yarışma şartlarını (EK-1) kabul ettiğine dair kısmını işaretleyecektir. Karikatürlerini verilen mail adresine yollarken kâğıdın fotoğrafını çekip karikatürlerle beraber göndereceklerdir. Form doldurulmadan gönderilen karikatürler değerlendirilmeye alınmayacaktır. (EK-1 belgesini https://kultursanat.izmir.bel.tr/Etkinlikler/karikatur-yarismasi adresinden de indirebilirsiniz.)

3. Yarışmaya eser gönderenler, eserlerin kendilerine ait olduğunu beyan ve taahhüt etmiş sayılır. İzmir Büyükşehir Belediyesi katılımcıların karikatürleriyle ilgili izinleri ve telif haklarıyla ilgili herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

4. Katılım koşullarına uymadığı anlaşılan eserler iptal edilerek, eser yarışmadan diskalifiye edilecektir. Benzer (similer) olduğu tespit edilen karikatürler elenecektir. Her türlü olası tartışmalar, çalıntı ve benzer iddiaların sorumlusu, karikatür gönderen olacaktır.

5. Yarışmaya katılan eserler, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanacak olan tanıtım materyallerinde (broşür, sergi, bilboard, durak raket, takvim, tv, afiş vb.) eser sahibinin ismi kullanılarak yayınlanabilecektir. Eser sahibi yayınlanan eserlerle ile ilgili olarak hiç bir koşulda telif talep edemez ve yarışmaya katılanlar bu şartları kabul etmiş sayılır. 

6. Yarışma sonuçlandıktan sonra Dünyada ve Türkiye’de yaşanan COVID-19 sürecinde istenmeyen, sağlıksız ve riskli sonuçlar ortaya çıkması durumunda ödül töreni yapılıp yapılmayacağı kesin değildir. Bu durum ödül kazananlara önceden bildirilir ve daha sonra herhangi bir hak iddia edilemez. Ödül kazananların para ödülleri Banka havalesi IBAN no ile kendilerine gönderilecektir. 

7. Ödül töreni yapılırsa, yarışmada “Yetişkinler” kategorisinde kazananların (1, 2, 3 ve mansiyonlar) tek kişilik ulaşım (otobüs ile şehirler arası ve şehir içi transferleri) yemek ve 1 günlük konaklama masrafları İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanacaktır. Yetişkinler kategorisinde ödül kazanan yarışmacıların beraberinde getirmek istedikleri kişilerin her türlü masrafları ise kendilerine ait olacaktır. İdare tarafından, “Teşvik Ödülü” kazanan yarışmacıların kendileriyle beraber 1 ebeveyninde (otobüs ile şehirler arası ve şehir içi transferleri 1 günlük konaklama, yemek vb.) karşılanacaktır. 

8. Yarışmanın seçici kurulunda görev yapan jüri üyelerininde (ulaşım, konaklama, yemek vb.) sağlanacaktır.

9. Yarışmaya katılan karikatürlerden seçici kurul tarafından sergilenmeye değer görülenler, çeşitli şehirlerde, festivallerde sergilenecektir. Eserlerden bir albüm yapılması halinde albümde yer alan karikatürlerin sahiplerine bu albümden 1‘er tane gönderilecektir.

10. Yarışmaya, yarışmanın Seçici Kurul Üyeleri (asil – yedek) ile 1. dereceden akrabaları, resmi ortakları, yardımcıları, çalışanları ve İzmir Büyükşehir Belediyesi çalışanları kesinlikle katılamaz.

11. Yarışmaya katılanlar karikaturizbb@gmail.com adresine karikatür göndererek şartname maddeleri kabul etmiş sayılır. 

12. İzmir Büyükşehir Belediyesi gerek görülmesi durumunda bu şartnamede değişiklik yapma hakkını saklı tutar.

 

4. ANLAŞMAZLIKLARIN ÇÖZÜLME ŞEKLİ VE YERİ

• Yarışmanın sonucundan sözleşmenin imzalanmasına kadar geçecek sürede, benzer karikatür olduğu tespit edilen eserlerin dereceleri iptal edilerek herhangi bir ödül verilmeyecek eser yarışmadan diskalifiye edilecektir.

• İzmir Büyükşehir Belediyesi, ile ödül kazanan yarışmacı arasında doğabilecek anlaşmazlıklarda öncelikle yarışmanın asli jüri üyelerinin hakemliğine, bilgisine başvurulacaktır. Bu yolla sonuç alınamaz ise anlaşmazlıklar İzmir Mahkemeleri yetkili olacaktır.

 

EK-1- form