HABERLER

Mustafa EREMEKTAR (Mıstık)

Hepimizin abisi güzel yüzlü, güleç yüzlü, derneğimizin değerli üyesi Mustafa EREMEKTAR’ı (Mıstık) özlemle ve saygıyla anıyoruz.

 

 

CİHAN DEMİRCİ YAZDI:

KARİKATÜRÜMÜZÜN USTALARINDAN “MISTIK” USTAYI ÖLÜMÜNÜN 24. YILINDA SEVGİ VE ÖZLEMLE ANIYORUZ…

Karikatürümüzün özgün ustalarından Mustafa Eremektar’ı bundan 24 yıl önce 28 Mart 2000 tarihinde, 70 yaşındayken yitirmiştik.

Mustafa Eremektar dünyaya bir 28 Mart günü gelmişti, veda ettiği günde bir 28 Mart’tı… Yani 70. yaş gününde veda etti o dünyaya… Onun gerçekte adı-soyadı: Mustafa Eremektar’dı ama karikatürdeki imzası nedeniyle hep “Mıstık” olarak bilindi, öyle anımsandı.

Henüz 17 yaşındayken 1947 yılında Cemal Nadir Güler tarafından keşfedilen ve Cemal Nadir’e ait bir portre karikatürünün, dönemin önemli çocuk dergisi “Doğan Kardeş”te yayımlanmasıyla karikatüre adım atan ve sonrasında uzun yıllar pek çok dergi ve gazetede çalışan Mustafa Eremektar, çocuklar için de özel olarak üretmiş, çizmiş bir çizerdi. 

1962 ile 1980 arasında uzun yıllar çizgi film çalışmaları da yaptı. Onun orjinal karikatürlerinden bazılarına internette gittigidiyor tarzı sitelerde rastladık, aşağıda bu karikatürlerden bir tanesini görüyorsunuz.

Ölümünün 1. yılından beri Nişantaşı’nda bize onu anımsatan ve adını taşıyan bir park bulunuyor. O gideli 24 yıl oldu bugün… Henüz 1982 yılında birlikte yanyana odalarda da çalışmışlığımız vardır. Biz İbrahim Tapa ağabeyle birlikte Güneş gazetesine “Gölge” adında asla çıkmayan ve bir sürü provası basılan bir ek hazırlarken, Mıstık ağabey de Cağaloğlu’nda hemen yanımızdaki odada gene Güneş gazetesine çıkmayan bir çocuk eki hazırlamıştı!.. 

Hey gidi günler, şimdilerde bırak çıkmamasını böyle bir çalışma yapacak gazete bile kalmadı ülkede!.. O çocuksu ve naif halini son anına dek koruyan, Mıstık ağabeyi 24. ölüm yıldönümünde de sevgiyle ve özlemle anıyorum…

 

 

 

 

 

 

Dernek Başkanımız Bedri KORAMAN ve Mustafa EREMEKTAR (Mıstık) 7 Nisan 1999

 

 

 

Mustafa EREMEKTAR (Mıstık), Metin PEKER ve Ferit ÖNGÖREN ile beraber.