KMSPico 2024 Download | For Windows 11, 10, 8 & Office

HABERLER

Orhan Kemal Edebiyat Festivali’nde Karikatür Sergisi

 
Çukurova Belediyesi’nin bu yıl dördüncüsünü düzenlediği Orhan Kemal Edebiyat Festivali sona erdi. Cuma günü başlayan festivalin açılış kurdelesi Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin ve edebiyatçılar tarafından hep birlikte kesildikten sonra karikatürist Mustafa Yıldız’ın hazırladığı Uluslararası Orhan Kemal Karikatür Sergisi ve Tahir Şilkan ile Mazlum Vesek’in hazırlığı Emek Romanları Sergisi gezildi. 
 
 
Karikatür sergisine 35 ülkeden 137 karikatürist 186 karikatürle katılmıştı. Bunların arasından seçilen 57 karikatür festival boyunca görücüye çıktı. Oldukça ilgi gören serginin yanı sıra aynı alanda imza günleri de düzenlendi. 
 

Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin festival açılış konuşmasında, en çok heyecanlandığı etkinliklerin kültür sanat faaliyetleri olduğunu söyledi. 2014’te göreve geldiğinde Çukurova’yı kültür sanat kenti yapma konusunda iddialı olduğunu belirten Başkan Çetin, “Olağan belediyecilik hizmetlerini eksiksiz yapsanız da Çukurova halkı için yeterli değildir. Biz de bu anlayışla kültür sanat etkinliklerine ağırlık verdik. Bunlardan biri de Orhan Kemal Edebiyat Festivali. Bu yıl dördüncüsünü gerçekleştiriyoruz. İlk üç festivalde çok önemli isimleri konuk ettik; okurlarla ve Adanalılarla buluşturduk. Her geçen yıl festivalimiz üzerine koyarak devam etti” şeklinde konuştu. 

Başkan Soner Çetin, pandemi nedeniyle iki yıldır festivali yapamamanın üzüntüsünü yaşadıklarını belirterek, “Koronavirüs salgını hayatın her alanında olduğu gibi kültür sanat alanında da insanları birçok şeyden mahrum bıraktı. Ara verdiğimiz süreyi kapatmak istercesine bu yıl festival için çok büyük çaba harcadık ve arkadaşlarımız büyük emek verdiler” dedi. 
Türk Edebiyatının büyük ismi, Adanalı Orhan Kemal’in adına yakışır bir festival olacağına inandığını ifade eden Başkan Çetin şöyle devam etti: 
“Buna katkı koyan tüm edebiyatçılara teşekkür ediyor, şükranlarımı sunuyorum. Burada ismini sayamayacağım çok sayıda değerli yazar ve şair festival boyunca bizlerle birlikte olacaklar. Söyleşiler, imza günleri ve atölye çalışmaları ile kültür sanat hayatımıza katkıda bulunacaklar, yaşantımızı daha anlamlı kılacaklar. Üç gün boyunca zengin bir içerikle devam edecek festivalimizin başarılı ve amacına uygun şekilde geçeceğine inanıyorum” dedi.
 
Mustafa Yıldız ile Işık Öğütçü.