KMSPico 2024 Download | For Windows 11, 10, 8 & Office

HABERLER

Uluslararası Olense Kartoenale yarışması 2022, Belçika

 
Katılım site adresinden yapılmalıdır; haberleşme için kullanılan kartoenale@olen.be adresine eser yollamayınız. Eserlerin 1 Temmuz’dan itibaren gönderilmesi isteniyor. Dolayısıyla, katılım formu ve eser yükleme sayfası o tarihte kullanıma açılacaktır.
Tüm dünya çizerlerine açık olan yarışma iki kategoride düzenleniyor:

A) Genç kategorisi: 15 (dahil) yaşa kadar,
B) Yetişkin kategorisi: 16 yaş ve üstü çizerler.

Konu (Theme): Öbür Dünya (The afterlife).

Ayrıca Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International) bu yıl yine bir özel ödül veriyor; 2021 konusu: Söz hürriyeti / Konuşma özgürlüğü hakkı (Right to free speech). 
Sayı: Her konuda en çok 5 adet yazısız karikatür gönderebilirsiniz: Dijital üretilmiş ya da orijinal çizimden taranmış, JPEG formatta, en az 300 dpi (2480 x 3543 piksel) çözünürlükte dosya olarak gönderilecektir (300 dpi ve daha yüksek çözünürlükte taranmış/üretilmiş eserler yarışma sitesine yüklenebilmektedir; daha düşük çözünürlükte dosyalar otomatik olarak geri çevrilmektedir:

http://olensekartoenale.be/ ).

Teknik: Siyah-beyaz veya renkli.

Boyut: Standart (paspartu payı dahil) 21 x 30 cm (A4).

Katılım, doğrudan yarışma sitesindeki formu doldurup eser yüklemek suretiyle yapılacaktır.
Seçilen eserler bir albümde toplanacak ve seçilen eser sahiplerine birer albüm yollanacaktır.
Kazanan eserler düzenleyen kurum veya konu sponsorunun mülkiyetine geçer. Seçilen eserler etkinlik ve beldenin tanıtımı amacıyla kullanılabilir.
Dikkat: Ödül kazanan eserin orijinali, çizerin biyografisi ve fotoğrafı eşliğinde, düzenleyen kuruluşun talep ettiği tarihi izleyen 2 gün içerisinde Community Olen, Dorp 1, 2250 Olen, Belgium adresine geleneksel posta (iadeli taahhütlü) veya kargo ile gönderilmek (postaya verilmek) zorundadır.

Ödüller:

Genç kategorisi: Belçikalı bir katılımcıya 250 Avro, yabancı bir katılımcıya 250 Avro.
Yetişkin kategorisi: 1500, 700, 400, 300 Avro.
“Söz hürriyeti / Konuşma özgürlüğü hakkı” konulu Özel Ödül: 350 Avro.

Ödül töreni: 11 Kasım 2022 Cuma 20:00 Olen şehir meclisi salonu, Dorp 1, 2250 Olen. Katılım serbesttir. Ödül kazananlar özel olarak davet edilecektir.
Sergi aynı adreste 14 Kasım 2022 Pazartesi tüm gün ve sonrasında hafta içi çalışma saatleri içerisinde 2022 Aralık sonuna kadar görülebilir.

Son katılma: 12 Eylül 2022 saat 24:00.

Kaynaklar: caricaturque & olensekartoenale.

 
2022 konusu: Ölümden sonraki yaşam
 
Bir korona virüsünün ve yeni bir savaşın ölüm ve yıkım ektiği bu son yıllarda, bir an durup ahiret inancını veya inançsızlığını düşünmek yerinde olabilir. 
Arkeologların çalışmaları, bizden önceki Neandertallerin ölümden sonraki yaşam fikrini zihinlerinde taşıdıklarını ve ölülerini ritüel olarak ölüm sonrası yolculuğa hazırladıklarını gösteriyor.
Eski Mısırlılar, ölümden sonraki Amenti’de sonsuz mutluluğa ulaşabilmek için bu dünyadaki yaşamları boyunca her türlü çabayı gösterdiler, mumyalama tekniğini ve insan olmakla ilişkili en az yedi ruhsal nitelik kavramını geliştirdiler. 
 
Orta Çağ boyunca veba salgınları ve savaşlar nedeniyle ölüm çok yaygındı. Pişmanlık karşılığı sağlanan aflarla (endüljans), kutsal yerlere yapılan hac ziyaretleriyle ve bol bol dua etmek suretiyle şansınızı artırabilir, muhtemelen Araf’taki yakıcı arınma sürecinden sonra, melekler ve azizlerle birlikte altın kaşıklı sütlaç ziyafetine katılabilirdiniz.  
Eski Yunan’da tanrılar kas yapmış veletler gibiydiler; hemencecik bozulan, tepesi atan süpermenler ve süper kadınlar. Asyalı Buda’nın dünyadan vazgeçme, reenkarnasyon ve Nirvana’ya giden yol olarak önerdiklerinin tam tersi yani. 
 
Öbür Dünya, Cennet, Nirvana, Ebedi Avlanma Yerleri, Amenti, savaşta ölen kahramanların ruhlarının toplanıp bitmeyen şenlik içinde yaşadıkları Tanrı Odin’in sarayı Valhalla, tüm bunlar hepimizi bekleyen ve inanç sahiplerine de umut veren ölüm gizemi için insanların tasarladığı yer isimleri. En iyi ihtimalle bu inanç, büyük felaketlere uğramadan birlikte yaşamamızı sağlayan etik kurallara uymak için güçlü bir neden. Bu arada, güzel gezegenimizin aşırı nüfusu ve küçülen taşıma kapasitesi göz önüne alındığında, gereklilikten de öte bir şey bu.