KMSPico 2024 Download | For Windows 11, 10, 8 & Office

HABERLER

4. Ulusal Antalya Organize Sanayi Bölgesi Karikatür Yarışması 2019

 

Konu: Geleceğin Fabrikaları

Son Başvuru Tarihi: 3 Temmuz 2019

 

Yaşadığımız evren ile birlikte, biz insanlar da sürekli bir rekabetin, yenilenmenin ve değişimin içerisindeyiz. Sürüp giden bu döngü karşısında ayakta kalabilmek, ileriye yol alabilmek için; ülkeler, firmalar, markalar, fabrikalar, makineler ve insanlar arasında kıyasıya bir rekabet yaşanmakta. Artan nüfus, gelişen teknoloji ve buna paralel olarak çoğalan ihtiyaçlarla birlikte, doğal kaynaklar hızla tükenirken, bu kaynaklardan daha verimli ve akıllıca çözümlerle yararlanmanın, alternatif çözümler yaratmanın yollarını bulmalıyız.

 

Dünyada rekabet üst seviyedeyken, ülkelerin ekonomik, sosyal ve kültürel yapıları da geliştikçe, bir öncekinden daha yeni ve parlak fikir arayışları ortaya çıkmakta. Yenilikçi gelişmeleri yakından takip etmek zorunda olan ve daha kaliteli üretimleri kovalayan sanayi de bu değişime ayak uyduran faktörlerin başında yer alıyor.

 

Kaldı ki Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) tarafından yayınlanan İstihdam Görünümü 2019 raporunda, dijital dönüşüm, küreselleşme ve demografik değişikliklerin iş dünyasını yeniden şekillendireceği vurgulanarak önümüzdeki 15-20 yılda otomasyonun bir sonucu olarak mevcut mesleklerin yüzde 20’sinin kaybolacağı, yüzde 35’inin ise radikal olarak değişeceği değerlendirilmesinde bulunuldu.

 

Sosyal ve ekonomik gerilimleri azaltmak için istihdam ve meslek yaklaşımlarının yeniden gözden geçirilmesine dikkat çekilen raporda, “Hızlı hareket edilmezse özellikle düşük vasıflılar başta olmak üzere birçok insan, yıldırım hızıyla değişen iş dünyasında geride kalacak” uyarısı yapıldı.

 

Bu bağlamda, bu yıl dördüncüsünü gerçekleştirecek olduğumuz geleneksel Antalya OSB Karikatür yarışmamızın bu yılki konusunu “Geleceğin Fabrikaları” olarak belirlemiş olup, siz değerli sanatçılarımızdan bu konuyu ele alan eserler beklemekteyiz.

 

Özel Konu: İş Sağlığı ve Güvenliği – İş Kazaları

Son Başvuru Tarihi: 3 Temmuz 2019

 

Organize sanayi bölgeleri, karmaşık ve birbirinden farklı binlerce makinenin insan işbirliği ile çalıştırıldığı, yoğun iş temposunun yaşandığı üretim alanları olarak bilinir. Bu da, bu iş alanlarının tehlikeli ortamlardan biri olmasına neden olmaktadır.

Çalışma esnasında meydana gelen insan ölümleri ve ağır yaralanmalarla sonuçlanan kazalar en büyük üzüntü ve sorunların başında gelmektedir! Bunun yanı sıra ekonomik iş kayıpları, verimlilikte düşüş, kötü şöhret ve enerji kayıpları da ikinci derecede yan etkiler olarak anılabilir.

Bizler, bu iş alanlarında meydana gelen kazalara dikkat çekmek, güvenliğin önemini ortaya koymak ve karikatürün vurucu gücü vasıtasıyla, çalışanları bu konuda düşünmeye ve dikkatli olmaya sevk etmek amacındayız.

Bu bağlamda, İş güvenliği ana başlığı altında; İş kazaları, güvenlik ihmalleri, bireysel ihmaller, güvenli çalışma yöntemleri, insan hayatının önemi, dikkatli ve verimli çalışma, uyarı ve ikaz işaretlerine riayet etme, güvenlik koşullarına uyma, güvenli iş için uygun ortamların oluşturulması, bilinçli çalışma, iş esnasında başka şeylerle meşgul olmak, dikkat dağınıklığı vb. konularda değerli karikatürlerinizi bekliyoruz.

 

ŞARTNAME

 1. Yarışmanın konusu: “Geleceğin Fabrikaları”

Özel konu: “İş Sağlığı ve Güvenliği – İş Kazaları”

 

 1. Son gönderme tarihi: 3 Temmuz 2019

 

 1. Yarışma ulusal çapta olup, amatör ve profesyonel tüm yarışmacılara açıktır.

 

 1. Yarışmaya en fazla 5 karikatür gönderilebilir.

 

 1. Eserler, en az A4, en fazla A3 ebadında olmalıdır. Karikatürler, orijinal çizim olarak posta/kargo ile ya da dijital ortamda e-mail ile gönderilebilir. Dijital olarak gönderilecek eserler, en az 300 dpi çözünürlükte ve mailin büyüklüğü en fazla 10 MB olmalıdır.

 

 1. Yarışma için gönderilen eserlere, yarışmacının kısa özgeçmişi eklenmeli, arka yüzüne; eserin konusu (Geleceğin Fabrikaları ya da İş Sağlığı ve Güvenliği), sanatçının adı, soyadı, doğum tarihi, adresi, telefon numarası ve e-mail adresi yazılmalıdır. Dijital katılımda bu bilgiler e-maile eklenmelidir.

 

 1. Gönderilen karikatürler, daha önce başka bir yerde yayınlanmış olabilir; ancak ödül almamış olmalıdır.

 

8. Benzer ya da kopya karikatürler olması ihtimaline karşı, finale kalan karikatürler, 5 – 11 Temmuz 2019 tarihleri arasında www.antalyaosb.org.tr  adresinde askıda bekletilecek ve bu süre zarfında olası itirazlar (karikatur@antalyaosb.org.tr adresine itirazlarınızı gönderebilirsiniz) değerlendirilecektir. 11 Temmuz 2019 tarihi mesai bitiminden sonra gelen itirazlar dikkate alınmayacaktır.

Kesin sonuçlar 12 Temmuz 2019 tarihinde açıklanacaktır.

 

 1. Yarışmaya gönderilen karikatürler iade edilmeyecektir.

 

 1. Gönderilen karikatürler, Antalya OSB tarafından ticari olmayan amaçlarla, internet ortamında afiş, kartpostal, reklam, albüm, davetiye vb. basılıp kullanılabilecektir; ancak eserlerin asıl sahibi sanatçının kendisidir. Yarışmaya eser gönderen çizerler bu şartları kabul etmiş sayılırlar.
 2. Yarışma sonunda ödül almaya ve sergilenmeye değer görülen eserlerden oluşan bir albüm hazırlanıp, ödül kazanan ve albümde karikatürü yer alan sanatçıların adreslerine gönderilecektir.  

 

 1. Yarışmada ödül kazananların bir kişilik ulaşım ve bir gecelik konaklama giderleri Antalya OSB tarafından karşılanacaktır.

 

 1. Yarışma Jürisi aşağıdaki isimlerden oluşmaktadır;

–          Eray ÖZBEK

–          Ahmet AYKANAT

–          Kürşat ZAMAN

–          Engin SELÇUK

–          Halit KURTULMUŞ

–          AOSB Yönetim Kurulu Üyesi

–          AOSB Bölge Müdürü

 

 

 1. Ana Konu Ödüller;

 

Birincilik Ödülü: 8000 TL ve AOSB Ödülü

İkincilik Ödülü : 6000 TL ve AOSB Ödülü

Üçüncülük Ödülü: 5000 TL ve AOSB Ödülü

Mansiyon 1: 2000 TL ve AOSB Ödülü

Mansiyon 2: 2000 TL ve AOSB Ödülü

Mansiyon 3: 2000 TL ve AOSB Ödülü

 

Özel Konu Ödül: 8000 TL ve AOSB Ödülü

 

 1. Yarışma Takvimi ;

Son Gönderim: 3 Temmuz 2019

Jüri Toplantısı: 5 Temmuz 2019

Askı Süresi : 5 – 11 Temmuz 2019

Kesin Sonuç Bildirimi: 12 Temmuz 2019

Ödül töreni: 23 Temmuz 2019

 

 1. Yarışma Sergisi ve Ödül Töreni 23 Temmuz 2019 tarihinde Antalya OSB İdari Hizmet Binası Atatürk Konferans Salonunda gerçekleştirilecektir.

 

 1. Eser gönderim adresi:

Antalya Organize Sanayi Bölgesi 1. Kısım 5. Cad. No:5

Antalya Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü

Basın Yayın Tanıtım Organizasyon Müdürlüğü

Döşemealtı – ANTALYA

E-mail: karikatur@antalyaosb.org.tr

 

 

Detaylı Bilgi için iletişim;

Burcu Zaman

E-mail: burcuzaman@antalyaosb.org.tr

Tel: 0242 258 11 00 (2002)

 

Can Yücel      

E-mail: canyucel@antalyaosb.org.tr

Tel: 0242 258 11 00 (5004)