KMSPico 2024 Download | For Windows 11, 10, 8 & Office

HABERLER

Arjantin’in dünyaca tanınan karikatürcüsü Guillermo MORDILLO hayatını kaybetti.

Arjantin’in dünyaca tanınan karikatürcüsü Guillermo MORDILLO hayatını kaybetti. Karikatürdeki ilginç tiplemeleri ve işlediği konularla farklı bir yere sahip olan MORDILLO, 30 Haziran 2019 Pazar günü 87 yaşında yaşama veda etti.

4 Ağustos 1932’de Buenos Aires’te doğan ve 18 yaşında çocuk kitapları resimlemeye başlayan Guilermo MORDILLO aynı dönemde çizgi film yapımında da çalıştı. 

Çizgilerindeki İlginç Tiplemeleriyle İlgi Çekiyordu..

MORDILLO’nun koca burunlu, şiş göbekli, ince bacaklı tiplerden oluşan bir karikatür dünyası vardı. Hemen her konudan bir gülmece çıkarmakta usta idi. Issız adaya düşmüş kazazede gibi çok işlenmiş konularda bile yeni bir gülünç yan yakalayabilen bir yaratıcılığa sahipti.. Yapıtları çoğunlukla yazısızdır, yuvarlak biçimleri kullanan, yalın ve açık seçik bir çizgisi vardır. Büyük boyutlu ve renkli poster biçiminde yayımladıkları da çok sevilmiştir. Dünyanın önde gelen dergilerine çizdiği karikatürleri kitap olarak da çıkmış, bunlardan yapılan bir derleme 1976’da Türkiye’de yayımlanmıştır.

Guillermo MORDILLO    Kimdir?   

04 Ağustos 1939 Buenos Aires doğumlu. Çocuk kitapları resimlemeye başladığı 18 yaşında çizgi film yapımında çalışmaya da başladı. 1955’te gittiği Lima’da (Peru) bir reklam şirketinde çalışırken çizgi romanlar hazırladı. 1960’ta New York’a geçti, çizgi film yapımında çalıştı, posta kartlan çizdi. 1963’te de yolu Paris’e düştü ve 3 yıl sonra da ilk karikatürleri yayımlanmaya başladı. 
1970’ten sonra dünya çapında yaygın bir ün kazandı. 1967’de 5. Uluslararası Bienalde (iki yıllık sergi) gümüş madalya, 1970’te de Bologna’da (İtalya) “Premio Grafico Ödülü”nü aldı. ⬤

—————
Resmi Websayfası >>
Resmi Facebook Sayfası >>
Guillermo MORDILLO / Wikiwand >>
Video / Youtube >>

İlgili Haberler:
Humortoons >>
Syria Cartoon >>
Karcomics / Facebook >>

 
Marco De ANGELIS – Guillermo MORDILLO
(1987)
 
Guillermo MORDILLO – Luc DESCHEEMAEKER
(1999)

Saskia GHEYSENS – Guillerma MORDILLO
(2007)
“Guillermo MORDILLO”
(Çizen: Paolo LOMBARDI, İtalya)
 
   

   

   
 
Kaynak: cartooncolors.blogspot.com