KMSPico 2024 Download | For Windows 11, 10, 8 & Office

HABERLER

‘Atatürk Bir Ulusun Kurtarıcısı’ çizgi romanı raflarda yerini aldı.

Mehmet Şenocak’ın hem yazar ve hem de çizer olarak hazırladığı, dünyanın ilk Atatürk animasyon filmi olan “Atatürk, Bir Ulusun Kurtarıcısı” filminden yola çıkılarak hazırlanan çizgi roman raflarda yerini aldı.

Mehmet Şenocak’ın yönettiği proje önce animasyon film versiyonuyla Youtube’da ücretsiz olarak bir milyondan fazla izleyici ile buluştu.

Filmin hazırlanması sürecinde birçok zorlukla karşılaştığını ifade eden Mehmet Şenocak, filmi, sayısız girişiminin sonuçsuz kalmasının ardından kendi imkânları ve sosyal medya takipçilerinin destekleri ile tamamlayabildiğini belirtti. Dünyanın ilk Atatürk animasyon filmi https://youtu.be/–ZZsLdoPRY linkinden izlenebiliyor.

 

Akademisyen Marie Atatürk’ü merak ediyor

Çizgi roman, bir 10 Kasım sabahı Amerika’dan İstanbul’a gelen bir akademisyen olan Marie’nin siren sesleriyle birlikte bindiği aracın durması ve sürücünün de Atatürk’ü anmak üzere araçtan inmesiyle başlıyor. Bu durum sonrası Atatürk’ü merak eden ve kim olduğuna dair bilgi sahibi olmak isteyen Marie, pek çok kitap okuyor. İstanbul’da başlayan macera onu Atatürk’ün büyük liderliği ve devlet adamlığıyla tanıştırıyor.

Genç neslin Ulu Önder Atatürk’ü daha yakından tanıyabilmesi ve vatan bilincinin kazanması amacıyla hazırlanan kitap, bir çizgi roman olması nedeniyle pek çok tarihi olayın görsel bir anlatımla ilgiyle okumasını sağlıyor.

Projenin tarih danışmanı Sinan Meydan kitabın arka kapak yazısında “Türkiye’de Atatürk’ü doğru anlatmak milli bir görevdir. Onu çocuklara anlatmak ise yaşamsal bir zorunluluktur. Bu kitabı çocuklarınıza, güvenle okutabilirsiniz” diyor. Atatürk Bir Ulusun Kurtarıcısı Çizgi Roman kitabına birçok kitap satış noktasında ulaşmak mümkün.

Künye

Kitap Adı: Atatürk Bir Ulusun Kurtarıcısı Çizgi Roman
Yazar/Çizer: Mehmet Şenocak
Tarih Danışmanı: Sinan Meydan

Yapım: AnimaTürk Animasyon

 

 

 

 

ATATÜRK – BİR ULUSUN KURTARICISI / ÇİZGİ ROMAN

TANITIM YAZISI

 

Türkiye’de Atatürk’ü doğru anlatmak milli bir görevdir. Atatürk’ü çocuklara anlatmak ise yaşamsal bir zorunluluktur.  Bugüne kadar Atatürk’ü anlatan pek çok eser yazıldı. İşte bu eser, Atatürk’ü en yalın, en akılda kalıcı ve en güzel anlatan eserlerden biri. Çizgi roman olarak hazırlandığı için her şeyden önce görsel hafızaya hitap eden bir çalışma… Çocuklarınıza güvenle okutabilirsiniz.
Sinan MEYDAN. (Tarihçi, Yazar)

 

Bir azim abidesi Mehmet Şenocak bu projeye başlarken bana danıştığında çok zorlanacağını söylemiştim. Gülerek, “Kolay iş yoktur, kendimi bu konuya adadım, göreceksin, yapacağım” demişti… Ve yaptı, gördüm. Ne zorluklarla başardığının şahidiyim. Atatürk’ün unutturulmaya çalışıldığı bir dönemde dünyanın ilk Atatürk animasyon filmini yapan Mehmet Şenocak, sinema tarihine geçmeyi başarmıştır. Filmin çizgi romanı da keyifle okunmaktadır. Ve yakın tarihimiz hakkında gerçekleri içeren değerli bilgileri bizlere aktarmaktadır. Teşekkürler Mehmet Şenocak.
Orhan BÜYÜKDOĞAN – (Çizgi Film Yapımcısı ve Yönetmeni)

Tarih romanlarının, tarihi gerçeklere uygun olarak yazılması “gerçek tarihin” öğrenilmesi adına büyük önem arz etmektedir. Tarihi gerçeklere sadık kalınarak hazırlanan bu çizgi romanı okuyucuya gururla takdim ediyorum. Gönül rahatlığı ile okuyabilir, çocuklarınıza okutabilirsiniz.
Ümit DOĞAN (Tarihçi, Yazar)

 

“…Görüntüler, özenle hazırlanmış sayfalar gözlerimin önünden akıp geçmeye başladı…”
Bu çalışma, Sayın Mehmet Şenocak’ın animasyon filmini çizgi romana dönüştürdüğü bir Mustafa Kemal belgeseli. Muhteşem görselleriyle Cumhuriyet Ruhunu ve Devrimlerini yansıtan her yaştan okura seslenebilen bir eser. Günümüzün usta tarihçisi Sayın Sinan Meydan’ın ve ülkemizin ilk animasyon çizgi filmlerinin büyük ustası Orhan Büyükdoğan’ın katkı verdiği başarılı bir proje.
Sayın Mehmet Şenocak’ı kutlar başarılar dilerim.
Ersin BURAK (Ressam, Çizgi Roman Sanatçısı)

 

Mehmet’in Atatürk animasyon filmi ve bu çizgi romanı ile Bandırma Vapuru’nun yolculuğunun hala devam ettiğini, Kurtuluş Savaşı’nın bitmediğini, 100 yıldır devam ettiğini bir kez daha idrak ettim. Mehmet Şenocak da Bandırma’nın yolcularından, Memet’lerinden biriydi.

Filme ve film temel alınarak oluşturulan bu çizgi her şeyden önce Atatürk’ü, Kurtuluş Savaşı’nı ve Cumhuriyeti yeni nesillere anlatmak görevinin fazlasıyla yerine getiren bir eser. Üstelik yıllarca her detayına titizlikle çalışılmış başarılı bir eser. Okurken inanmışlığı, inadı, sevgiyi ve samimiyeti fazlasıyla hissedeceğiniz bir eser. Mehmet Şenocak ve emeği geçen, katkıda bulunan herkese teşekkürler ve tebrikler.

Kudret SABANCI (Yönetmen)