KMSPico 2024 Download | For Windows 11, 10, 8 & Office

HABERLER

Denizli Büyükşehir Belediyesi 3. Ulusal Karikatür Yarışması 2020

KONU: 2020 DENİZLİ YILI

Denizli’nin plaka kodu olan 20’nin ardışık olarak yan yana gelmesiyle oluşacak “2020” yılının, şehrimizin ulusal ve uluslararası alanda daha fazla tanıtımına katkıda bulunmak için kaçınılmaz bir fırsat olacağını öngörmekteyiz. Yerel seçimler öncesi de yeni dönem projelerimiz arasında bulunan “2020 (YİRMİ YİRMİ) DENİZLİ YILI” projesi ile Denizli’mizin tarihi, kültürel ve doğal zenginliklerini böylesine anlamlı bir yılda tüm dünyaya tanıtmayı arzuluyoruz.

Yerli ve yabancı misafirlerimize, Anadolu’da ilk çağlardan bu yana birçok medeniyete ev sahipliği yapan Denizli’mizin turizm değerlerini tanıtmak ve bunun yanında gezerek görme imkânını sağlamak için Denizli Büyükşehir Belediyesi olarak; 3 yılda 2 milyon kişinin faydalandığı Denizli Teleferiği’ni, konaklayabilecekleri doğa harikası Bağbaşı ve Kefe Yaylaları’nı, Ege’nin en büyük parklarından İncilipınar Parkı’nı, Denizli Kayak Merkezi’ni ve bunun gibi birçok projeyi 2020 yılı öncesinde vatandaşlarımızın hizmetine sunduk.

Bunların yanı sıra, katıldığımız etkinliklerle ve yaptığımız tanıtım çalışmalarıyla; UNESCO Dünya Doğal ve Kültürel Mirası Pamukkale Travertenlerini, binlerce yıllık geçmişe sahip antik kentleri ve şifa kaynağı termal sularıyla turizm şehri olan Denizli’mizi yurt içinde ve yurt dışında tanıtarak, ülkemizin 5 büyük turizm merkezinden biri yapmayı başardık.

Denizli Büyükşehir Belediyesi olarak şimdi ise 100 yılda bir şehre nasip olacak bu fırsatı, 2020 yılında Denizli’mizde değerlendirmek düşüncesiyle karikatür yarışmasına konu alarak siz değerli sanatçılarımızın eserleriyle yaşatmak ve geliştirmek istiyoruz.

Konuyu: ‘2020 DENİZLİ YILI’ olarak belirledik.

Şehrimizin kültürel değerlerini, turizm destinasyonlarını, tarihi lokasyonlarını, geleneksel lezzetlerini, dokuma ve el sanatlarını, tekstil ürünlerini, tarım ve endüstriyel değerlerini, sportif başarılarını, sosyal faaliyetlerini ve topraklarında gerçekleşmiş savaşlarını ve benzeri temaları işleyebileceğiniz; Denizli’mize katkı sağlayacak ilginç, özgün, geleceğe ışık tutacak eserlerinizi bekliyoruz.

Tüm sanatçılarımıza başarılar dileriz.

Osman ZOLAN 
Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı.

SON KATILIM TARİHİ :
21 ŞUBAT 2020 Cuma günü mesai bitimine kadardır.

 

YARIŞMAYA KATILACAKLARDA ARANACAK ŞARTLAR
1. Yarışma ulusal ölçekte düzenlenmiş olup; amatör, profesyonel tüm karikatürcülere açıktır.
2. Seçici kurul üyeleri ve birinci derecede yakınları yarışmaya katılamazlar.

 

YARIŞMAYA KATILACAK KARİKATÜRLERDE ARANACAK NİTELİKLER:
1. Çizim tekniği serbesttir. Karikatürler bilgisayar çıktısı olarak gönderilecekse orijinal imzalı (ıslak imza) olması gerekmektedir.

2. Karikatür boyutları en az: A4 ( 21 x 29,7 cm ) en fazla: A3 ( 29,7 x 42 cm ) olmalı ve herhangi bir zemine yapıştırılmamalıdır.

3. Gönderilecek karikatürler daha önce hiçbir ulusal ve uluslararası yarışmada ödül almamış olmalıdır. Seçici kurulun aynı ya da benzer saydığı veya başka bir karikatürcüye ait olduğunu bildiği karikatürler değerlendirilmeyecektir. Her türlü olası tartışmalar, çalıntı ve benzer iddiaların sorumlusu katılımcı olacaktır.

4. Yarışmacılar karikatürleriyle birlikte kimlik bilgilerini içeren (Ek-1) formunu ve kısaca özgeçmişlerinden bahsedeceği (Ek-2) formunu doldurularak göndermelidir.

5. Yarışmacılar en fazla beş (5) adet karikatür ile yarışmaya katılabilirler.

 

ESERLERİN TESLİMİ :

1. Her bir eserin arka yüzünde katılımcıların bilgileri yer almalıdır. (Adı, Soyadı, Adresi, Telefon, TC Kimlik No ve varsa e-posta bilgileri). Bu bilgileri içermeyen eserler değerlendirmeye alınmayacaktır.

2. 18 yaş altı genç katılımcılara özendirme ve mansiyon ödülleri verilecektir. Genç katılımcıların başvurularına nüfus cüzdanı fotokopisi eklemeleri gerekmektedir. Eklemedikleri takdirde karikatürleri büyükler kategorisinde değerlendirilecektir.

3. Eserin gönderileceği zarfın üzerine: “Denizli Büyükşehir Belediyesi 3. Ulusal Karikatür Yarışması” yazısı ile sanatçının adı ve soyadı ile adres bilgileri yazılarak, belirtilen adrese en geç 21 ŞUBAT 2020 Cuma günü mesai bitiminde verilen adreste olacak şekilde gönderilmelidir.

4. Karikatürler,
 “Denizli Büyükşehir Belediyesi, 
 Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı, 
Altıntop Mah. Lise Cad. No:2, 
PK:20100 Denizli”
 adresine; posta, kargo ile gönderileceği gibi elden de tutanak karşılığı teslim edilebilir. (Posta ile müracaatlarda, ilan edilen teslim süresi için son gün; evrakın postaya verildiği değil, Belediye’ye ulaştığı tarih kabul edilecektir.) Postadaki gecikmeler için Denizli Büyükşehir Belediyesi sorumlu tutulamaz.

5. Karikatürlerin hasar görmemesi, kesinlikle katlanmaması gerekmektedir. Şartnameye uygun olarak; kargo, iadeli taahhütlü posta veya elden ulaştırılmalıdır.

ÖDÜLLER:

18 YAŞ ve ÜSTÜ İÇİN:
Birincilik Ödülü: 3.000 TL
İkincilik Ödülü: 2.500 TL
Üçüncülük Ödülü: 2.000 TL
Mansiyon (3 Adet): 1.000 TL

18 YAŞ ALTI İÇİN:
Özendirme Ödülü (3 Adet): 750 TL
Mansiyon (3 Adet): 500 TL

YARIŞMA TAKVİMİ
1. Karikatürlerin verilen adrese en son ulaşması gerektiği tarih; 21 ŞUBAT 2020 Cuma günü mesai bitimine kadardır.
2. Jüri değerlendirme toplantısı; 29 ŞUBAT 2020 Cumartesi günü yapılacaktır.
3. Yarışma sonuçları; 03 MART 2020 Salı tarihinde açıklanacaktır.
4. Ödül töreni; Denizli Büyükşehir Belediyesi 4. Kitap Fuarı açılışı olan 27 MART 2020 Cuma günü yapılacaktır. (Gerek görülürse tarihi değiştirilebilir.)
5. Sergi; Denizli Büyükşehir Belediyesi 4. Kitap Fuarı süresince fuar alanında açılacaktır. (Gerek görülürse sergi yeri değiştirilebilir.)

SEÇİCİ KURUL:
 Mustafa Gökoğlan ( Denizli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Y.)
 Hüdaverdi Otaklı (Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı) Yarışma Koordinatörü
 Şevket YALAZ (Karikatürist)
 Savaş ÜNLÜ (Mizah Yazarı)
 Mehmet SELÇUK (Karikatürist)
 Abdülkadir USLU (Karikatürist)
 Altan ÖZESKİCİ (Karikatürist)
 Ali ŞUR (Karikatürist)
 Kübra DELİGÖZ (Karikatürist).

 

SON HÜKÜMLER:
1. Seçici kurul üyelerine, verilecek ücret, net: 2000 TL’dir. Bu ücrete ulaşım ücreti dâhildir. Konaklama ve yemek Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanacaktır. (Bu ücret Belediye temsilcisi olarak seçici kurulda bulunan kişilere verilmez.)
2. Ödül törenine katılmak isteyen seçici kurul üyelerinin ulaşım ve konaklama bedeli Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanacaktır.
3. Yarışma jürisinin sergilenmeye değer bulduğu karikatürler, Denizli Büyükşehir Belediyesi Kitap Fuarında ve daha sonra belirleyeceği yerlerde sergilenecektir.
4. Denizli dışında oturan ve yarışmada ödül kazanan katılımcıların şahsına ait ulaşım (otobüs bileti), konaklama ve ağırlama masrafları Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanacaktır. (Yarışmacıların beraberinde getirecekleri misafirlerin masrafları kendilerine ait olacaktır.) Ödül kazandığı halde törene katılamayanların ödülleri yarışmacıların adreslerine gönderilecektir, maddi ödüller ise banka hesaplarına yatırılacaktır.
5. Yurt dışından katılmış olup da ödül kazanan yarışmacılarımızın sadece yurt içi ulaşım (otobüs bileti) ve konaklamaları karşılanacaktır.
6. Para ödülü kazanan yarışmacıların ödüllerini almaya gelmedikleri takdirde tarafımıza ulaştırdıkları banka IBAN numarasına havale yapılacaktır. Hak sahibinin IBAN numarasını bildirmemesi durumunda ödül bedeli, sonuçların açıklandığı tarihten itibaren 1 yılın sonunda zaman aşımına uğrar. Zaman aşımı durumunda hak sahibinin ödül, telif vb. herhangi bir talebi olamaz. (Gönderim bedelleri yarışmacılara ödenen net ücret üzerinden kesilecektir.)
7. 18 yaş altı ödül kazanan katılımcılarımızın ve velisi olan bir kişinin konaklama ve ulaşım masrafları karşılanacaktır.
8. Ulaşım masrafları için otobüs bileti gidiş-dönüş olarak, resmi rayiç bedeller dikkate alınarak hesaplanır.
9. Katılımcı ödül alsın veya almasın karikatürlerin her türlü kullanım haklarından DENİZLİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ de yararlanabilecektir.
10. Yarışmaya gönderilen karikatürler geri gönderilmeyecektir. Dereceye giren veya girmeyen karikatürler Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından kültürel amaçlı kullanılabilecek veya yayınlanabilecektir.
11. Yarışmaya gönderilen karikatürler içerisinden, jüri tarafından seçilen ve sergilenmeye değer görülen eserler Denizli Büyükşehir Belediyesince bir dijital albümde toplanacaktır. Bu albüm Denizli Büyükşehir Belediyesi sitesinde yayınlanacaktır.
12. Yarışma sonunda ödül, mansiyon kazanan, sergilenme ve albüme girmeye hak kazanan eserler üzerinde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun 21’inci maddesinde tanımlanan işleme, 22’nci maddesinde tanımlanan çoğaltma, 23’üncü maddesinde tanımlanan yayma, 24’üncü maddesinde tanımlanan temsil ve 25’inci maddesinde tanımlanan işaret, ses ve/veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim mali hakları eser sahibi ile birlikte süresiz olarak Denizli Büyükşehir Belediyesi’ne ait olacaktır. Denizli Büyükşehir Belediyesi bu haklar çerçevesinde eseri, süresiz olarak, Türkiye içinde veya dışında, Türkçe veya diğer tüm dünya dillerinde, her türlü ortam ve her türlü materyal içeriğinde eser sahibinin ismini belirterek kullanabilecek ve kullandırabilecektir. Denizli Büyükşehir Belediyesi, karikatürlerin başka amaçlar için kullanılmasına, hiçbir koşul altında, izin vermez.
13. Sergilemeye ve albüme seçilen eserlere ücret ödenmez.
14. Çalışmalarını yarışmaya gönderen tüm katılımcılar yukarıdaki koşulları kabul etmiş sayılır.

YARIŞMA İÇİN İLETİŞİM

Arif Duru (Kültür ve Sanat Şube Müdürü): 0 (258) 280 25 68

Santral: 0 (258) 280 20 20

Adres: Denizli Büyükşehir Belediyesi, Altıntop Mah. Lise Cad. No:2, 20100/Denizli

E-Posta: denizli@denizli.bel.tr

Web: http://www.denizli.bel.tr/

Ek-1 ve Ek-2 için bkz. kaynak s.8 ve s.9.