KMSPico 2024 Download | For Windows 11, 10, 8 & Office

HABERLER

İklim Krizi Konulu Uluslararası Sergi Açıldı

”İklim Krizi” konulu 5 kıtadan, 35 ülkeden, 100 eserin yer aldığı karikatür sergisi 7 Ocak Salı günü saat 18.00 da küratörlüğünü yapan karikatürist Menekşe Çam’ın ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı sayın Tunç Soyer’in vekili, eski bakan Suat Çağlayan’ın sergi ve İklim Krizi üzerine konuşmaları ile muhteşem bir kokteyl eşliğinde açıldı. Soğuk havaya ve aynı akşam bir çok açılış ve etkinlik olmasına rağmen sergiye ilgi oldukça yoğundu. Basılan kataloglar açılışa katılan sanatçılara ve konuklara dağıtıldı. Sergide eserleri yer alan Türk çizerler; Menekşe Çam, Burak Ergin, Oğuz Gürel, Eray Özbek, Ömer Çam, Emrah Arıkan.

Sergi  “İklim Değişikliği” adı altında küçültülmeye, önemsizleştirilmeye çalışılan fakat tüm ekosistemi tehdit eden İklim Krizi acil durumuna dikkat çekmeyi, farkındalığı arttırmayı hedefliyor.  Hükümetler Arası İklim Paneline göre; ” Hatalarımızı geri döndüremeyeceğimiz noktaya varmamıza 10 yıl kadar bir süre kaldı.” Greta Thunberg’in tabiri ile ” Evimiz Yanıyor!” 
İlki Dortmund’ta belediye başkanının talebi ve toonpool.com sitesi kurucusu Karikatürist Bernd Pohlenz’in çabaları ile açılan ve dünyayı gezmesi planlanan serginin, ikinci durağı İzmir Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi oldu ve açılması ile birlikte gerek halkın, gerek basının, gerekse belediyelerin ilgi odağı oldu. Ertesi sabahtan başlayarak, İstanbul’dan üç belediye ve ayrıca dört farklı şehirlerden belediyeler sergiyi açmak için taleplerde bulundu. Görüşmeler devam ediyor.
 
Sergi Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde 30 Mart tarihine kadar her gün ziyaret edilebilir. 
 
Bu anlamlı ve önemli etkinliğin gerçekleşmesi için büyük desteği olan başta değerli başkanımız sayın Tunç Soyer’e, profesyonel ekibinin olağanüstü çalışmalarıyla serginin ortaya çıkmasını sağlayan AASSM müdürü sayın Mustafa Bayık’a sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.