KMSPico 2024 Download | For Windows 11, 10, 8 & Office

HABERLER

Denizli Büyükşehir Belediyesi Karikatür Yarışması 2021 Türkiye

 

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ VE ORGANİK TARIM
 
3 yıldır ulusal olarak düzenlediğimiz karikatür yarışmasını bu sene uluslararası düzenleyerek tüm dünyadaki karikatürcülerin katılımlarını arzuluyoruz. 
Yarışma konusunu “İklim Değişikliği ve Organik Tarım” olarak belirledik. 
 
Dünyamız, geçen zamanla beraber daha da yaşanmaz hale geliyor. İnsanoğlunun yeşil alanlara, mavi denizlere, temiz su kaynaklarına, temiz havaya verdiği zararlar gibi bilinçsiz davranışları yüzünden aslında kendilerine zarar verdiklerinin farkına varamadılar. 
 
Olumsuz davranışlar dünyanın dengesini bozdu. Doğal şartlar değişti. Bir yandan kuraklık tehlikesi, bir yandan küresel ısınma ve doğal alanların hızla yok olmaya doğru gitmesi afetlerin ve doğal felaketlerin insanoğlunu sık sık tehdit eder hale gelmesinin yegâne nedenidir. Bunlara bağlı olarak tarım yapılabilir alanların zarar görmesi yapay ve GDO’lu gıdaların pazardaki payını ve doğal olarak beslenme zincirindeki oranını artırdı. Hibrit tohumların kullanılması da sürdürülebilir doğal tarımın geleceğini tehlikeye attı. 
 
Sağlıklı beslenme ve dolayısıyla insanlığın geleceği için organik tarımın önemi ortadadır. 
 
Biz Denizli’nin yeşil alanlarının oranını artırmak, su kaynaklarını korumak ve tasarruflu kullanmak, soluduğumuz havanın kirliliğini minimize etmek, atık ve çöplerin dönüşümünü sağlayıp doğaya kazandırmak için birçok doğa dostu proje gerçekleştirdik ve geliştirdik. 
 
Organik tarım alanlarının oluşması ve çiftçimizi organik tarıma yöneltmek bunun yanı sıra vatandaşlarımızı bilinçlendirmek için çalışmalarımız oldu ve devam etmektedir. 
Tüm dünyayı tehdit eden bir sorun olarak gördüğümüz “İklim Değişikliği ve Organik Tarım’ı” usta karikatür sanatçıları olarak sizlerin değerli yorumlarıyla gündeme taşımayı istedik. Böylelikle de insanların bilinçlenmesine katkı sağlamayı arzuladık. 
 
Sizlere teşekkür eder, başarılar dilerim. 
Osman ZOLAN 
Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı 
 
 
 

ŞARTLAR: 

1. Yarışmanın konusu: İklim Değişikliği ve Organik Tarım 
 
2. Son gönderme tarihi: Karikatürler www.denizli.bel.tr adresine en geç 07 Mart 2021 Pazar günü saat 24.00’e kadar yüklenmelidir. 
 
3. Yarışma amatör ve profesyonel bütün dünya karikatürcülerine açıktır. 
 
4. Yarışmaya gönderilecek karikatürlerin daha önce yayınlanmış ya da yayınlanmamış olmaları aranmayacaktır. Ancak daha önce başka bir yarışmada ödül almamış olmalıdır. Seçici kurulun aynı ya da benzer saydığı veya başka bir karikatürcüye ait olduğunu belirlediği karikatürler değerlendirilmeyecektir. 
 
5. Yarışmaya en fazla üç adet karikatür ile katılınabilir. 
 
6. Karikatürcüler yarışmamıza dijital olarak karikatürlerini göndereceklerdir. Her karikatür; A4 boyutunda, 150-300 dpi arasında, JPEG formatında ve en az 1 MB en fazla 10 MB olmalıdır. 
 
7. Yarışmaya gönderilen karikatürler arasından juri tarafından seçilen bazı karikatürler bir karikatür albümünde toplanacaktır. Sergilenmeye değer görülen eserler de Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin uygun gördüğü yerde ve zamanda sergilenecektir. Jüri tarafından sergilemeye ve albüme seçilen eserlere ücret ödenmeyecektir. 
 
8. Yarışmada ödül kazananların bir gecelik konaklaması ve yemek giderleri Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından sağlanacaktır. 
 
9. Seçici kurul: 
 
* Serhat Akbulut (Genel Sekreter Yardımcısı) 
* Hüdaverdi Otaklı (Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı) – Yarışma Koordinatörü. 
* Arif Duru (Kültür ve Sanat Şube Müdürü) 
* Şevket Yalaz (Karikatürist) 
* Savaş Ünlü (Mizah Yazarı) 
* Mehmet Selçuk (Karikatürist) 
* Abdülkadir Uslu (Karikatürist) 
 * Altan Özeskici (Karikatürist) 
* Ali Şur (Karikatürist) 
 * Kübra Deligöz (Karikatürist). 
 
 
 
 
 
 

10. Ödüller: 

Birincilik Ödülü : 7 500 TL 
 
İkincilik Ödülü : 5 000 TL 
 
Üçüncülük Ödülü : 3 500 TL 
 
Mansiyon (3 Adet) : 1 500 TL 
 
18 Yaş Altı (2 Adet) : 750 TL. 
 
 
11. Yarışma takvimi: 
A. Son başvuru tarihi: 07 Mart 2021 Pazar saat 24:00 ‘tür. 
 
B. Jüri değerlendirme toplantısı: 13 Mart Cumartesi – 14 Mart Pazar 2021 yapılacaktır. 
 
C. Sonuçların açıklanması: 17 Mart 2021 Çarşamba günü Denizli Büyükşehir Belediyesi resmi web sayfası “https://www.denizli.bel.tr” den açıklanacaktır. 
 
D. Ödül töreni: Covid-19 salgını nedeniyle, ödül töreninin nasıl yapılacağı ve ne zaman gerçekleşeceği Denizli Büyükşehir Belediyesi’ne bağlıdır. 
 
12. Denizli Büyükşehir Belediyesi, yarışmada ödül alan ve almayan tüm çalışmaları, katılımcının ismi açık olarak belirtilerek 5846 sayılı yasa kapsamında kullanma hakkına sahip olacaktır. 
Katılımcılar, Denizli Büyükşehir Belediyesi’ne bedelsiz olarak devretmiş sayılacakları kullanım hakkıyla eserlerinin Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin tüm çalışmalarında, tanıtımlarında, etkinliklerinde ve eğitimlerinde kullanılmasını kabul ederler. İlaveten, Denizli Büyükşehir Belediyesi afiş, katalog, broşür, hediye kitap ve bunun gibi her türlü tanıtım malzemelerinin tedarik etme ve medyada yayınlama için eserlerin kullanım hakkına sahiptir. Ek olarak, Denizli Büyükşehir Belediyesi çoğaltma, yayma, dağıtım ve sergilemede eserlerin kullanım hakkına da sahiptir. 
Ödül alan veya almayan katılımcının eserleri, teslim edildiği andan itibaren, Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin amaçları doğrultusunda yazılı basın, radyo ve televizyon ve diğer kitle iletişim araçlarında kullanılabilir. Bunun yanı sıra katılımcılar, internet ortamındaki yayınlar, afişler, broşürler, kataloglar, ajandalar, posterler, CD’ler, DVD’ler ve tüm dijital ortamlarda ya da takvimler yoluyla eserlerinin kullanım hakkını Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin devraldığını kabul ve taahhüt eder. 
 
Katılımcı, yarışmaya gönderdiği yapıtın tümüyle kendisine ait olduğunu beyan eder. Bu yapıt nedeniyle, katılımcı 3. kişilerin 5846 sayılı FSEK ve diğer yasalardan kaynaklanabilecek isteklerinin tek ve mutlak muhatabının kendisi olduğunu taahhüt eder. İlaveten, katılımcı esere ilişkin hukuki ve cezai sorumluluğun da tümüyle kendisine ait olduğunu kabul eder. Sayılan hususlara ilişkin olarak Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin herhangi bir hukuki ve cezai sorumluluğunun bulunmadığını (eser sahibine rücu hakkının saklı tutulduğunu) taahhüt eder. 
 
Kullanım hakkı eser sahibine ve yarışmayı düzenleyici kurum olarak Denizli Büyükşehir Belediyesi’ne aittir. 
 
13. Yarışmaya katılan kişiler yarışma şartlarını ve seçici kurul kararlarını peşinen kabul etmiş sayılacaklardır. Şartnamede belirtilmeyen hususlarda veya tereddüt halinde katılımcı ile Denizli Büyükşehir Belediyesi arasında çıkabilecek anlaşmazlıklarda, Seçici Kurul hakemlik yapacaktır. Anlaşmazlık halinde Seçici Kurul yetkilidir. 
 
14. İletişim: 
 
Arif Duru (Kültür ve Sanat Şube Müdürü) : 0 (258) 280 25 68 
Santral : 0 (258) 280 20 20 
 
 
 
Adres: Denizli Büyükşehir Belediyesi, 
Altıntop Mah. Lise Cad. No:2 20100/Denizli.