KMSPico 2024 Download | For Windows 11, 10, 8 & Office

HABERLER

Derneğimiz üyesi Atilla Pekdemir’i kaybettik.

Derneğimiz üyesi değerli dostumuz Atilla Pekdemir’i kaybettik.  

Allahtan rahmet ve başta ailesi ve yakınları olmak üzere karikatürcü dostlarına, sevenlerine ve sevdiklerine başsağlığı ve sabır diliyoruz.

 

 

 

Karikatürcüler Derneği Yönetim Kurulu

 

 

 

Sinema ve dizi projelerinin yanı sıra tiyatro oyunculuğu da yapan Atilla Pekdemir, en son “Emanet” dizisinde rol almıştı.

10 Şubat 1943’te Giresun’da dünyaya geldi. Liseyi bitirdikten sonra 1959-1960 yılları döneminde Ankara Hukuk Fakültesine girdi. 1963 yılında konservatuar tiyatro bölümünü kazanınca hukuk eğitimine ara vererek konservatuara devam etti. 1968 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nden mezun oldu.

1963 yılında konservatuarın ilk yılında beş arkadaşı ile birlikte GRUP-6 Tiyatrosunu kurdu ve Türkiye’de ilk Brecht (Karan Ana’nın Silahları) oyununu sergiledi.
Gençlik tiyatrosu ile Almanya-Erlangen Milletler arası tiyatro festivalinde (Keşanlı Ali Destanı’nda) Ali rolünü oynadı. Sonra Minur Özkul Tiyatrosu, Gülriz Sururi-Engin Cezzar, Üç Maymun Kabare, Nisa Serezli-Tolga Aşkıner, Ali Poyrazoğlu, Deve Kuşu Kabare, Levent Kırca, Sadri Alışık Tiyatroları’nda oyuncu ve yönetmen olarak çalıştı.

 

Kaynak: https://www.hurriyet.com.tr/kelebek/hayat/atilla-pekdemir-kimdir-hangi-dizilerde-oynadi-usta-oyuncu-atilla-pekdemirin-oynadigi-diziler-ve-hayati-hakkinda-bilgiler-41729366