KMSPico 2024 Download | For Windows 11, 10, 8 & Office

HABERLER

Kadir Doğruer “60 Yaş 60 Karikatür” Karikatür Sergisi

Karikatürcüler Derneği üyemiz karikatür sanatçısı Kadir Doğruer “60 Yaş 60 Karikatür” karikatür sergisi 1 Aralık’ta açılıyor. Bütün üyelerimizi açılışa ve sergiye bekliyoruz.

 

Yıllardır karikatür çiziyorum. Yıllardır yoğun bakım doktorluğu yapıyorum. Tamı tamına 60 yıl geçmiş, fark edemedim. Şu anda 60 yaşımda olduğuma inanmakta güçlük çekiyorum.

Doktorluk ve karikatürcülükle bu güne kadar geldim. Her iki mesleğime de minnettarım, şükrediyorum. Her iki mesleğimin de kişisel gelişimimde bana çok fazla katkısı oldu: Şanslıyım.

13 kişisel sergi açtım. Çok sayıda karikatürüm yayınlandı, bazı ödüller kazandım. Üç karikatür albümü yayınladım.

Sergi açmanın heyecanı çok farklı. Her sergimden sonra, niye bu sergiyi açtığım ile ilgili kendimi sorguladığım çok oldu ancak tekrar bir sergi açma heyecanıyla karşı karşıya buldum kendimi.

Şimdiye kadar açtığım sergilerde her zaman bir tema tercih etmeye çalıştım. Bu kez ise, hangi temayla sergi açacağımı düşündüğümde, bir süre buna yanıt bulamadım.

Çok uzun zamandır karikatür çiziyorum ya, kendi kendime sordum: “Çok karikatür çizdim, bu karikatürlerimin çoğunu ben bile hatırlamıyorum. Şimdiye kadar çizdiklerimi tekrar çizsem…”

Hem de 60 yaşımdayım…

60 yaşımda şimdiye kadar çizdiğim karikatürlerden 60 karikatür…

Oturdum, hatırladığım ve çok sevdiğim 60 karikatürü seçtim. Hepsini tekrardan çizdim.

2010 yılında “Melekler” temalı sergimi yaptığım Schneidertemper Sanat Merkezi’nde tekrar aynı olağanüstü mekanda “60 Yaş 60 Karikatür” sergimi yapmak beni fazlasıyla heyecanlandırdı.

Doktor olma yoğunluğumun arasında yine çizdim. 60 karikatür çizdim. Karikatür sevgimin ne kadar derin olduğu ile tekrar yüz yüze geldim, sevincim arttı. Bana bu olanağı sağlayan başta sevgili İzel Rozental ve Schneidertempel Sanat Merkezi’ne çok çok teşekkür ediyorum.

Karikatürcü olabilmemin bir ayrıcalık olduğunun farkındayım, şanslıyım.

Karikatür sevgimi ve heyecanımı takdirlerinize sunuyorum. Ziyaretleriniz beni onurlandıracak.

Kadir Doğruer
“60 Yaş 60 Karikatür” Karikatür Sergisi
SCHNEIDERTEMPEL SANAT MERKEZİ
01.12.2022 – 25.12.2022
Açılış: 01.12.2022 / 18:00-20:00 /Kokteyl