KMSPico 2024 Download | For Windows 11, 10, 8 & Office

HABERLER

Muğla Büyükşehir Belediyesi 3. Uluslararası Karikatür Yarışması 2022, Türkiye

 
KONU: YANGIN
 
YANGINLAR
İnsanlık tarihinde ateş yakmayı öğrenmek bir devrimdi. İşini kolaylaştırdı ateş yakmayı bilmek. Isındı, aydınlandı, aşını ekmeğini pişirdi, madenleri eritti, onlara şekil verdi araç gereç üretti. 
Ateş yakmayı öğrenmek yanında olumsuzlukları da getirmedi değil. Yangınlar, bu olumsuzlukların başında gelir. İnsanlık tarihinde pek çok doğal afet yaşandı. Bu felaketler, yakıcı, yıkıcı, yok edici oldu. Yangınlar bu kapsam içindedir. Dünya tarihinde sayılmayacak kadar çoktur. İnsanlık tarihinin belleğinde derin izler bırakmıştır. 
Eski Roma yangını, kentin yarısından çoğunu yok etmeye yetmiştir. Chicago Yangını(1950), Londra Yangını(1966), Kanada–Büyük Yangını(1919), Kara Cuma Yangını(1939), Peshtico Yangını(1871) tarihin en çok ölüm yaşanan yangını olmuştur. Yok olan bitkilerin, hayvanların sayısı elbette bilinmiyor. Sibirya Tayga Yangını(2003) tarihin en büyük yangınlarından sayılmaktadır. 
Günümüzde kent, kasaba yangınlarından orman yangınlarına doğru sıçrama olmuştur. Orman yangınları ekolojik sistemi yok etmesinin yanında maddi zararlar da vermektedir hem de fazlasıyla. Amazon yangınları, daha geçen yıl yaşanan Ege Bölgesi yangınları(2021) her şeyi yok etti. Sarı alevler yaktığı her şeyi kora çeviriyor, sonra gri kül yağmuru başlıyor, renkler birden siyaha, simsiyaha dönüşüveriyor. Güzellikler yok oluyor… 
Bu kapsamda yangınların nedenlerini, zararlarını, ekolojik sisteme, canlılara, ekonomiye verdiği zararları içeren çizgilerinizi bekliyoruz. Çizeceğiniz en özgün karikatürleriniz için kolay gelsin, çizgileriniz işlek olsun, başarılar dileriz… 
 
KATILIM KOŞULLARI 
1. Yarışma ulusal ve uluslararası düzeyde düzenlenmiş olup amatör, profesyonel tüm dünya karikatürcülerine açıktır. 
2. Genel ahlak kurallarına uymayan, hakaret içeren, siyasi amaca hizmet eden, sakıncalı ve zararlı ifadeler içeren karikatürler yarışma dışı kalacaktır. 
3. Seçici kurul üyeleri yakınları yarışmaya katılamazlar. 
4. Çizim tekniği serbesttir. Yarışmacıların katılım formunu doldurması zorunludur. 
5. Yarışmaya katılım sadece mail yoluyladır. Karikatür boyutları en az A4 ( 21 x 29.7 cm ) en fazla A3 ( 29.7 x 42 cm ) ve 300 dpi çözünürlükte ve jpg formatında olmalıdır. 
6. Gönderilecek karikatürler daha önce hiçbir ulusal ve uluslararası yarışmada ödül almamış olmalıdır. Seçici kurulun aynı ya da benzer saydığı veya başka bir karikatürcüye ait olduğunu belirlediği karikatürler değerlendirilmeyecektir. 
7. Yarışmacılar karikatürleriyle birlikte kısa özgeçmişlerini karikatürlerine eklemelidir. 
8. Yarışmacılar en fazla 5 (beş) adet karikatür gönderebilirler. 
9. 18 yaş altı katılımcıların başvurularına nüfus cüzdanı fotokopisi eklemeleri gerekmektedir. 
10. Karikatürler en geç 20 Mayıs 2022 Cuma Günü mesai bitimine kadar “Muğla Büyükşehir Belediyesi 3. Uluslararası Karikatür Yarışması’’ başlığı ile sanatçının adı, soyadı, Şehir ve Ülkesi yazılarak, karikatur.yarisma@mugla.bel.tr adresine gönderilmelidir. 
11. Yarışmada sadece dereceye giren ve 18 yaş altı kategorisinde ödül kazanan yarışmacıların şahsına ait ulaşım (otobüs veya uçak), konaklama ve ağırlama masrafları Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanacaktır. (Yarışmacıların beraberinde getirecekleri misafirlerin masrafları kendilerine ait olacaktır.) 18 yaş altı ödül kazanan katılımcılarımızın ve velisi olan bir kişinin konaklama ve ulaşım masrafları karşılanacaktır. 
12. Para ödülü kazanan yarışmacıların ödüllerini almaya gelmedikleri takdirde tarafımıza ulaştırdıkları banka IBAN numarasına havale yapılacaktır. Hak sahibi, IBAN numarası ile birlikte istenen evrakları eksiksiz doldurmak ve imzalamak zorundadır. Hak sahibi IBAN numarasını bildirmemesi durumunda ödül bedeli, sonuçların açıklandığı tarihten itibaren 1 yılın sonunda zaman aşımına uğrar. Zaman aşımı durumunda hak sahibinin ödül, telif vb herhangi bir talebi olamaz. 
13. Yarışmaya gönderilen karikatürler geri gönderilmeyecektir. Dereceye giren veya girmeyen karikatürler Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından kültürel amaçlı kullanılabilecek veya yayınlanabilecektir. Yarışmaya gönderilen karikatürler içerisinden, jüri tarafından seçilen ve sergilenmeye değer görülen eserler Muğla Büyükşehir Belediyesi’nce düzenlenecek olan bir albümde toplanacaktır. Bu albümler yalnızca yarışmada dereceye giren ve düzenlenen albümde eseri yayınlanan katılımcılara gönderilecektir. 
14. Yarışma sonunda ödül, mansiyon kazanan, sergilenme ve albüme girmeye hak kazanan eserler üzerinde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun 21’inci maddesinde tanımlanan işleme, 22’nci maddesinde tanımlanan çoğaltma, 23’üncü maddesinde tanımlanan yayma, 24’üncü maddesinde tanımlanan temsil ve 25’inci maddesinde tanımlanan işaret, ses ve/veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim mali hakları eser sahibi ile birlikte süresiz olarak Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne ait olacaktır. Muğla Büyükşehir Belediyesi bu haklar çerçevesinde eseri, süresiz olarak, Türkiye içinde veya dışında, Türkçe veya diğer tüm dünya dillerinde, her türlü ortam ve her türlü materyal içeriğinde eser sahibinin ismini belirterek kullanabilecek ve kullandırabilecektir. Muğla Büyükşehir Belediyesi, karikatürlerin başka amaçlar için kullanılmasına, hiçbir koşul altında, izin vermez. Sergilemeye ve albüme seçilen eserlere ayrıca ücret ödenmez. Çalışmalarını yarışmaya gönderen tüm katılımcılar yukarıdaki koşulları kabul etmiş sayılır. 
 
ÖDÜLLER : 
Birincilik Ödülü: 10.000 TL 
İkincilik Ödülü: 7.000 TL 
Üçüncülük Ödülü: 5.000 TL 
Mansiyon (3 Adet): 2.000 TL 
18 Yaş Altı (10-18) iki kişiye: 1.000 TL 
Oğuz ARAL Özel Ödülü : 1.500 TL 
 
SEÇİCİ KURUL: 
Gürbüz DOĞAN EKŞİOĞLU (Dr. – Yeditepe Ün. Öğrt. Gör. – Karikatürcü) 
Savaş ÜNLÜ (Mizah Yazarı) 
Şevket YALAZ (Karikatürcü) 
Abdülkadir USLU (Karikatürcü) 
Mehmet SELÇUK (Karikatürcü, Genel Koordinatör) 
Sait MUNZUR (Karikatürcü) 
Sarkis PAÇACI (Karikatürcü) 
 
YARIŞMA TAKVİMİ : 
1. Son başvuru 20 Mayıs 2022 Cuma mesai bitimine kadardır. 
2. Jüri değerlendirme toplantısı 28 Mayıs 2022 Cumartesi günü yapılacaktır. 
3. Yarışma sonuçları 8 Haziran 2022 Pazartesi tarihinde açıklanacaktır. 
4. Ödül töreni Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin belirleyeceği bir tarihte yapılacaktır. Yarışma jürisinin sergilenmeye değer bulduğu karikatürler, Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin belirleyeceği tarih, saat ve yerde sergilenecektir. 
 
İLETİŞİM 
Yarışma Koordinatör : Serdal YILDIRIM – Ceyda Ceren ZABİR 
Tel : 0(536) 862 67 91 – 0(542) 380 52 00 
Santral : 444 48 01 Dahili:1123 
Adres : Muğla Büyükşehir Belediyesi 
Müştakbey Mahallesi Belediye Sokak No:6 Menteşe/Muğla 
 
Not: Muğla Büyükşehir Belediyesi gerek görülmesi durumunda bu şartnamede değişiklik yapma hakkını saklı tutar. 
Seçici kurul üyelerine 3000 TL huzur hakkı ödenecektir. 
*
 
EK-1: Muğla Büyükşehir Belediyesi Karikatür Yarışması Katılım Formu ile EK-2: KISA ÖZGEÇMİŞİ dosyası (PDF) indirmek için bkz: https://mugla.bel.tr/duyuru/3-uluslararasi-karikatur-yarismasi-sartnamesi  .