SERGİLER

Hilmi Şimşek – Atatürk’ün Işığında Suluboya Portre Resim Sergisi

 

Bu sergimde 1923 – 2023 Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılı anısına 23 eserim ile sanatseverlerle bir araya geliyorum.
Eserlerim, Cumhuriyetimizin Kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK ve O’nun ışığı ile aydınlanarak ülkemize ve insanlığa değer katan; renk, ses, umut, bilgi, şifa, rehber olmuş güzel yürekli insanlara naçizane teşekkürümdür.
İnsan insanı var eder. Haliyle izleyici yoksa sanatçı ve eserleri, dinleyici yoksa müzisyen ve besteleri, okuru yoksa yazar ve eserleri, ilgi duyanı yoksa mucit ve icatları değersiz ve anlamsızdır.
İnsan, çevresindeki insanlara onları kaybetmeden önce değer vermeli ve değer verdiğini bir şekilde ifade edebilmeli diye düşünürüm. Bu düşüncemi kendime ve çevreme yansıtacak biçimde de yaşamaya özen gösteririm.
İnsanlara yaşarken değer vermeyip gittikten sonra arkalarından yazmak, çizmek, gözyaşı dökmek, bana hep saçma geliyor. Bana içinde bulunduğumuz o anı, gerçek duygularını saklamayı başaran timsah gözyaşlarına boğulmuş insanların maskeli balosunda gibi hissettiriyor.
Bu düşüncelerden yola çıkarak değer verdiğim insanlara son nefeslerini vermeden önce değerli olduklarını sanatımla haykırıyorum. Yolunuzu aydınlatan ışığınız bol olsun, sizler hepiniz değerlisiniz!

İçten Saygı ve Sevgilerimle,

            

Hilmi ŞİMŞEK
09.01.2023 – İstanbul

 

HİLMİ ŞİMŞEK – 1974 Amasya.

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Ana sanat Dalı Murteza Fidan Atölyesi mezunudur. Prof. Dr. Mustafa Pilevneli’den Sıva Üstü Resim ve Mozaik; Prof. Tayfun Erdoğmuş’tan Özgün Baskı Resim ve Doç. Kemal Gürbüz’den  Çağdaş Malzeme ile Resim dersleri almıştır.

Uzun yıllar, resim ve karikatür çalışmalarını birlikte yürüten sanatçı, 2013 yılında aldığı kararla, resim sanatına yoğunlaşmıştır. Resimlerinde doğa ve doğanın birer parçası olan hayvanlar ve insan portreleri ön plana çıkmaktadır.

Sanatını; “Benim sanatım, sadece gerçek tutkumun yattığı doğaya olan sevgimin bir yansımasıdır. Hayatın kendisi güzeldir. Sanatımın bu ilhamı yansıtmasını ve benzer sevgiyi paylaşanlarla bağlantı kurmasını istiyorum.” sözleri ile tanımlayan Şimşek, daha iyi bir çevreye yönelik çabaları desteklemek için sanat çalışmalarını kullanmaktadır.

Afrika ve Asya’da faaliyet gösteren David Shepherd Wildlife Foundation’da Bağışçı Yaban Hayatı Sanatçısı olarak gönüllü finans sergilerinde çalışmaları ile yer almaktadır.

· 2021 – 19 Mart – Amerikan Suluboya Dergisi, haftanın Suluboya Elçisi seçilmiştir.

· 2019 Haziran ayında, Japonya’nın Nagoya kentinde bulunan Chukyo TV’nin “Japon Resmi” adlı programında “Sumi-e” temalı bölümünde çalışmalarına yer verilmiştir.

·  Kastamonu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sanat ve Tasarım Anasanat Dalı Yüksek Lisans Öğrencisi Özlem Karaosmanoğlu’nun “Japon Kültürü’nde Güncel Dönem Sumı-e Sanatı” konulu tez çalışmasında eserleri ile birlikte kendisine yer verilmiştir.

·  AMNH (Amerika Doğa Tarihi Müzesi ) Ornitologist Prof. Helen Hays’ın ve ekibinin 40 yıldan uzun süredir Common Terns ve nesli tükenmekte olan Roseate Terns yuvalanması ile ilgili araştırmalar yaptığı Nort Island of Long Island’ın doğusunda yer alan Great Gull Island projesi daimi sergisinde 2 tane Sumru Kuşu eseri bulunmaktadır.

·  SMILING EUROPA, CINQUENTQ QNOS DOS TRADATOS DE ROMA 1957-2007 PARLAMENTO EUROPEU, Gabinete em Portugal   2 eseri vardır.

· İzmir Kuş Cenneti Kuş Portreleri Karikatür Koleksiyonunda 2 eseri vardır.

·  2011- Z1 Film Atölyesi Yönetmen Yavuz ÖZKAN “İstanbul’da Aşk” filmi dönem illüstrasyonlarını resimlemiştir.

·  2010- 7 Renk Film Yapım Yönetmen Turgut SÖĞÜTTRT “Kutup Yıldızı” Dünyada Türk İzleri belgesel dönem illüstrasyonlarını resimledi.