KMSPico 2024 Download | For Windows 11, 10, 8 & Office

OUR
CARTOONISTS

Akdağ Saydut

Akdağ Saydut

1952 yılında doğdu.

İlkokulu İstanbul’da Bali Paşa İlkokulu’nda bitirdi. Orta öğrenimine Diyarbakır Ziya Gökalp Lisesi’nde başladı ve Van Atatürk Lisesi’nde bitirdi. Kabataş Erkek Lisesi ve İ.Ü. İktisat Fakültesi mezunudur.

Çocukluk yıllarından başlayarak karikatüre ilgi duydu. Kabataş Erkek Lisesi’nde okurken okul içi yayınlarda ve duvar gazetelerinde Edebiyat Öğretmeni Oktay Tuncer’in desteği ile karikatürlerini yayınladı.

İlk karikatürü Hürriyet Gazetesi’nin BONBON mizah ekinde (1972) yayımlandı. Gazete bu eki verdiği sürece karikatürleri sürekli yayınlandı. İzleyen yıllarda  Akbaba ve Gırgır mizah dergilerinde de karikatürleri yayımlandı. Politika gazetesinde arkadaşlarıyla haftalık mizah sayfaları hazırladı.

İş hayatının uzun bölümünü geçirdiği (1979-1998) Hektaş Ticaret T.A.Ş.’de Dış Ticaret Müdürü ve daha sonra Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaparken sektöre yönelik Hektaş Magazin adlı derginin yayınlanmasını önerdi ve 6 yıl süreyle ek görev olarak bu dergiyi yayınlayıp yönetti (1989-1997).

Akdağ Saydut 1977, 2007 ve 2008 dönemlerinde Karikatürcüler Derneği Yönetim Kurulu’nda görev yaptı. Halen İBB Karikatür ve Mizah Merkezi’nde Karikatürcüler Derneği adına görev yapmaktadır.

2005-2010 tarihleri arasında kendisine ait Mizah ve Çizgi (www.mizahvecizgi.com, www.akdagsaydut.com.tr ) adlı web sayfasını kurdu ve yönetti.

17 Nisan 2007’den bu yana Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin yayını olan BİZİM GAZETE’de haftalık mizah sayfasını hazırlamaktadır.

Pek çok kişisel sergi açtı ve karma sergilere katıldı.
Gençlere ve öğrencilere yönelik karikatür atölyeleri düzenledi.
Konuk çizer ve konuşmacı olarak karikatür ve mizah konulu söyleşilere katıldı.
Bilgi Üniversitesi Yayınlarından çıkan (2008) Padişahın Burnu adlı kitapta “Türkiye Karikatür Tarihinde Gezinti” adlı bölümü yazdı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Karikatür ve Felsefe Günleri etkinliğindeki sunduğu tebliğ, diğer konuk konuşmacıların sunumlarıyla birlikte yayınlandı (2010).

Çeşitli dergilerde ve mizah sayfası hazırladığı Bizim Gazete’de de karikatür ve mizah konulu makaleler ve röportajlar yayınladı.