KMSPico 2024 Download | For Windows 11, 10, 8 & Office

OUR
CARTOONISTS

Erdoğan Başol

Erdoğan Başol

1936 yılında İstanbul’da doğmuştur. İlk karikatürleri 1952 yılında Karakedi ve Hafta dergilerinde yayınlandı. O tarihten günümüze kadar yurt içindeki ve dışındaki değişik yayın organlarında karikatürleri sürekli olarak yayınlandı. 1975 yılında dört karikatürcü arkadaşı ile birleşik karikatürcüler grubu’nu kurdu ve bu gurupla 1975 ve 1978 yıllarında iki sergiye katıldı.

İtalya (Tolentino), Polonya (Varşova), Bulgaristan (Gabrovo) dünya karikatür müzelerine sürekli sergilenmek üzere birer karikatürü kabul edildi. Polonya, Hırvatistan ve Türkiye’de bireysel sergiler açtı.

Uluslararası karikatür yarışmalarında çeşitli dallarda ödüller aldı. 1984 yılında Karmakarışık, 2001 yılında Kelamsız adlı iki karikatür albümü yayınlandı. 1989 yılında Türkiye Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon Müdürlüğünce ”Türk karikatürüne otuz yılı aşkın hizmet plaketi” ile onurlandırıldı.

Akşam, Güneş, Cumhuriyet, Barometre, Global gazetelerinde günlük siyasi karikatürler çizdi. 1995 yılında Türkiye Karikatürcüler Derneği başkanlığına seçilerek bir dönem bu görevde bulundu. Uluslararası Nasreddin Hoca Karikatür Yarışması jürisinde görev aldı.

 

Evli iki çocuk babası olan Erdoğan Başol halen Değişim gazetesinde siyasi karikatürler çizmektedir.