KMSPico 2024 Download | For Windows 11, 10, 8 & Office

OUR
CARTOONISTS

Ergin Gülen

Ergin Gülen

1936 yılında İznik’te doğdu. İlk amatör karikatürünü 1956 yılında Dolmuş Mizah Dergisi’nde yayımladı. 1957 yılında başlamak üzere, İzmir’de yayınlanan Yeniasır Gazetesi’nde iki yıl kadar profesyonel karikatürist olarak çalıştı. Sonraki çalışmaları Tef, Çivi, Deve, Atmaca, Türkspor, Hürriyet ve Cumhuriyet gazetelerinde basıldı.

1965 yılında Orhan Büyükdoğan ile birlikte Lale Film Stüdyosu adına Emlak Bankası için çizgi film yaptı. Amerikan Haberler Merkezi için kısa metrajlı dökümanter film çalışmalarında bulundu, ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı adına 35 mm.lik “Altın Bilezik” isimli eğitim filmini çekti.

Yurtiçi ve yurtdışında kişisel ve karla karikatür sergileri açtı. Bulgaristan’ın Gabrova kentince düzenlenmekte olan Mizah Bienali’nde jüri üyeliğinde bulundu, bir eseri halen bu kentin Mizah Müzesi’nde sergilenmektedir.

Hürriyet Gazetesi’nce çıkarılmasına 1975 yılında başlanan Çarşaf Mizah Dergisi’ne 1980 yılında derginin yöneticisi Çetin Emeç tarafından davet edilince, yazar-çizer olarak 14 yıl kadar sürecek olan görevine başlamış oldu. Bu kuruluşun içinde görev alan Semih Balcıoğlu, Suavi Sualp, Nehar Tüblek, Çetin Altan, Ümit Yaşar Oğuzcan, Aziz Nesin, Vedat Saygel, Zeki Beyner gibi dönemin güçlü mizah çizerleri ve yazarlarının bir kısmıyla 13 yıl aralıksız çalıştı.

Sonraki yıllarda Yeniyüzyıl Gazetesi’nde dört yıl kadar sürecek olan karikatür ve mizah konularında yazılar yazdı.

İlk denemelerini 1966 yılında gerçekleştirdiği “Yağlıboya Karikatür Tablo” konusunu Türkiye’de başlatan ilk karikatürist oldu ve özel tablolarıyla özel galerilerde 15 kişisel sergi açtı.

Karikatürlerini genelde sosyal içerikli, politik, ekonomik ve çevre sorunlarıyla ilgili olarak çizerken olaylara mizah penceresinden bakmayı önemsemektedir.

Eserleri: Çarşaf Mizah Dergisi’nin yaşamını anlatan ve İnkılap Yayınevi tarafından 2005 yılında basılan Şaka Satıcıları isimli kitap, yine aynı yayınevinden çıkan 4 adet çizgi roman, Karagöz ve Hacivat’ın bir oyununun resimli romanı. Ayrıca çeşitli konularda yurtiçi ve yurtdışı ödülleri bulunmaktadır.

Karikatürcüler Derneği’ne hemen hemen ilk yıllarda üye olan Ergin Gülen bir ara bu derneğin Genel Sekreterliği’nde bulundu. Uzun yıllar Bakırköylü Sanatçılar Derneği’nde Genel Sekreterlik, Başkanlık gibi görevler yaptı.

Halen kurucusu olduğu Mizah Üretenler Derneği’nin başkanlığı yürütmekte olup ülkemiz adına ilk kez “Mizah Ödülleri”nin kuruculuğunu gerçekleştirdi. Bu konuda olduğu gibi çeşitli kollardaki çalışmalarını sürdürmektedir.