OUR
CARTOONISTS

Hakan Sümer

Hakan Sümer

1970 yılında Rize-Pazar’da doğdu.

KTÜ Resim bölümünden 1997’de mezun oldu.

İlk karikatürü 1992 yılında Hamsi mizah dergisinde yer aldı. 

Ulusal ve yerel dergi ve gazetelerde karikatürleri yayımlandı. Ulusal ve uluslararası birçok sergiye katıldı.  

Trabzon’da çıkan bazı dergilerin çıkmasına emek verdikten sonra 2004 yılında Tekne kültür-sanat dergisini çıkarmaya başladı. 

İlk sayısı 1908 yılında İstanbul’da çıkmış olan, asırda bir defa yayın yapan   El Üfürük’ün, 2008 yılında ikinci sayısını yayımladı. 

Tiyatro oyunları yazdı, çalıştığı okullarda bu oyunları sergiledi. Çizgi karakteri Cazi Nene’yi gölge oyununa dönüştürdü, Türkiye’nin çeşitli illerinde gösterimi yapıldı.

Çeşitli fotoğraf sergilerine katıldı, dia gösterileri yaptı.

Grafik alanında afiş, kitap kapağı, sayfa tasarımı vs. birçok ürün verdi.

2011 yılından başlayarak sinema alanında da çalışmalar yaptı. Uzun metraj, kısa metraj, animasyon ve belgesel dalında ürünler verdi.. Filmleriyle yurt içi ve dışında festivallere katıldı, ödüller aldı.

1997 yılında başladığı Resim Öğretmenliği görevini 16 yıl Sürmene’de sürdürdükten sonra 2014 yılında İstanbul’a yerleşti. Halen Kabataş Erkek Lisesinde Görsel Sanatlar Dersi öğretmenidir.

Çalıştığı okullarda öğrencilerden oluşturduğu ekiplerle karikatür, sinema, tiyatro, basın-yayın alanında çalışmalar yaptı.

 

Karikatür dalında ulusal ve uluslararası toplam 42 ödül alan Hakan Sümer çizgi, sinema ve diğer sanat dallarındaki üretimini sürdürmektedir.