KMSPico 2024 Download | For Windows 11, 10, 8 & Office

OUR
CARTOONISTS

Bülent Cevdet Karaköse

Bülent Cevdet Karaköse

(1966, Tunceli), karikatürist – yazar.

Karikatür sanatına küçük yaşlarda başladı. İlk karikatürü 1979’da bir çocuk dergisinde yayımlandı. 1980 yılında Ses Mecmuası’nın mizah eki ATMACA dergisinin ardından çalıştığı dergi ve gazetelerin bazıları şunlardır: 

Güneş Gazetesi, Güldürü Üretim Merkezi (GÜM), Yeni Asır Gazetesi (Gıcık), Hürriyet, Milliyet, Günaydın, Cumhuriyet, Evrensel, Mazete, Solak, Soytarı, Hiç, Panik, Kirpi, Miço… (Karaköse’nin hemen hemen çizgilerinin görülmediği dergi ve gazete yok gibidir. Bunlardan en uzun mesai harcadığı gazete, Cumhuriyet’tir.)

Birçok karma sergiye katılan Karaköse 1994’te ‘Sokak, İnsanları Ve kedileri’ başlıklı ilk kişisel sergisini İstanbul Beyoğlu’nda bir sokak arasında, ikinci sergisini ise 2017’de karikatürist Köksal Çiftçi’yle birlikte ‘Kültür- Sanat İnsanları’ başlığı altında Galata SCHNEIDERTEMPEL’da gerçekleştirdi. 2003 -2005 yılları arasında haftalık Beyoğlu Gazetesi’nde ve Kaçak Yayın’da köşe yazıları yazdı. 1996’da ilk karikatür albümü ‘Bizim Çöplük’ ü yayımlayan Karaköse’nin toplam beş kitapta daha imzası bulunmaktadır: Spor Olsun (2000) ,  Sağlık  Olsun (2002) , Küllenmiş Zamanların Ardından (anı-öykü 2009),  İhtiyaç Molası (2013), Hatırla Sevgili- Portreler (2017). Otuz yedi yıllık yazı – çizgi emekçiliği yapan ve  birçok başarı ödülleri alan sanatçı, çalışmalarını serbest olarak, yazarlığını ise derkenar.com’da sürdürmektedir.