OUR
CARTOONISTS

İsmail Kar

İsmail Kar

İSKOÇ, Adana`da doğdu. İlk-orta ve lise öğrenimini Adana`da, yüksek öğrenimini ise Uludağ Üniversitesi, Eğitim Fakültesi Resim-Grafik Ana Sanat Dalından 1986 yılında Avni Yamaner, Eyüp Ömer Yüksel, Ergun Özman atölyelerinden mezun oldu. İlk karikatürünü 1979 yılında bir gençlik dergisinde yayımladı. Gazetelerde, dergilerde karikatürist grafiker ve sayfa sekreteri olarak çalıştı.

İlk kişisel sergisini 1984 yılında Bursa Devlet Güzel Sanatlar Galerisi`nde açtı. Kişisel ve karma olmak üzere yurt içinde ve dışında çeşitli sergiler açtı, sergilere katıldı kataloglarda yer aldı ve ödüller kazandı. Yurt içinde ve dışında karikatür yarışmalarında, festivallerde vb etkinlikler de çeşitli görevler aldı.

Halen Adana – Çukurova’daki atölyesinde resim, karikatür ve sanat eğitimcisi olarak çalışmalarını sürdürmekte olup Milli Eğitim Bakanlığına ait Vehbi Güzel Kız MTA Lisesinde resim öğretmenliği görevini yapmaktadır.

Karikatürcüler Derneği üyesidir. Karikatür sanatını anlatan bir tanesi Kültür Bakanlığı tarafından yayımlanmış iki kitabı ve birde albümü vardır.

Halen Sanal ortamda Türkçe ve İngilizce olarak hayatını sürdüren `KARCOMICS KARİKATÜR VE MİZAH DERGİSİ`nin yayıncısıdır.

 

Web Site KARCOMIC MAGAZINE:  http://www.ismailkar.com