KMSPico 2024 Download | For Windows 11, 10, 8 & Office

OUR
CARTOONISTS

Alinur Uğurpakkan

Alinur Uğurpakkan

Adana’da doğdu. Gençlik yıllarında, müzik guruplarında bas gitar çalıp solistlik yaptı. Adana’nın en büyük reklam ajansı Bora Reklam’da karikatürist grafiker olarak ve yine bir dönem Adana’nın en büyük Matbaası, Kemal Matbaasında grafik tasarımcı olarak çalıştı.  Adana’da grafik tasarımlarının tabelacılar tarafından yapıldığı o yıllarda, “Çizgi” adını verdiği iki metreye dört metre ölçülerindeki İlk “Grafik Tasarımı” bürosunu açtı.

En yakın arkadaşı Cengiz Sezici ile birlikte “Adana Halk Tiyatrosu gurubu”nu kurdu, daha sonra gurup arkadaşları ile birlikte Adana Belediyesi Şehir Tiyatrosu kadrosunda görev yapmaya başladı. Oyunlar yönetti, oyunlarda rol aldı, oyunların dekorlarını çizdi, kostümlerini tasarladı. “İş Bankası Çukurova Çocuk Tiyatrosu” oluşumunda bulundu, “Becerikli Kanguru” çocuk oyununda rol aldı, dekorlarını çizdi, kostüm tasarımlarını yaptı. İstanbul’a geldi. İfpaş film yapım şirketinde kadrolu sanat yönetmenliği yaptı, çekilmekte olan birçok dizide görev aldı.

Pusuda, Ayyar Hamza, Kibarlık Budalası, Teneke, Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz, Kim Kime Dum Duma, Azgın Azmi (Sevgili Celimare), Olaylar ve Alaylar, Ayı mı Dayı mı (Ayı Masalı), Yeniden Doğarız Ölümlerde, Aladağlı Mıho, Nalınlar, Utanmıyorum Üşüyorum (Aç it fırın yıkar), Nafile Dünya (Baş Komiser Ramazan’ın Nafile Dünyası), Gel de Borunu Öttür, Fehim Paşa Konağı, Rumuz Goncagül, Bir İsyancının Savunması, Becerikli Kanguru (çocuk oyunu) gibi oyunların bir çoğunu yönetti ve bu oyunlarda oynadı.

Sonsuzun İki Yakası, Can Perdesi, Dönüş Yemini televizyon filmlerinde ve Cumhuriyet, Suzan Suzi filmlerinde oynadı. Mahallenin Muhtarları, Sıcak Saatler, Tanrı Misafiri, Hüzün Çiçeği, Aşkın Dağlarda Gezer, Ekmek Teknesi, Çocuklar Duymasın, Beyaz Gelincik gibi televizyon dizilerinde oynadı.

Karikatürcüler Derneği üyesidir. Portre karikatürleri öncelikli çalışsa da,  tematik karikatürlerinden bazıları Cumhuriyet gazetesinde de yayınlanmıştır. Birçok salonda Portre karikatür, Suluboya, Yağlıboya, Karakalem, Fotoğraf sergileri açmıştır.