KMSPico 2024 Download | For Windows 11, 10, 8 & Office

OUR
CARTOONISTS

Kamil Masaracı

Kamil Masaracı

1950 yılında Antakya’da dünya nüfusuna katkı olsun diye doğdu. Bi süre matematik ve fizik okuduktan sonra İ.Ü.Orman Fakültesi’ni bitirdi. Ani sayılabilecek bi kararla karikatüre başladı.

Birçok dergi ve gazetede çizdi. Almanya’ya gitti. Die Tageszeitung ve Der Kassenarzt’da çizdi. Yurtiçi ve yurtdışında 50’ye yakın kişisel sergi açtı. Çocuklar için Bocuk ve Keyfibol tiplerini

yarattı. Bu işler olurken ulusal ve uluslararası ödüller almayı ihmal etmedi. Bunlar arasında Çağdaş Gazeteciler Derneği’nce dokuz kez, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nce üç kez “Yılın Karikatürcüsü” ödülleri, tüm dünya basınında çıkan karikatürler arasında “Birincilik Ödülü(Jezz Dergisi-Yugoslavya 1989), 3.Youmiuri Karikatür Yarışması”The Winner”ödülü (Japonya 1981) bulunuyor.

TRT’nin kültür programlarına ‘Yürüyen Çizgiyle” karikatürler çizdi.Metin yazarlığı yaptı.

Karikatürcüler Derneği başkanlığına seçildi. (1996)

Animasyon çalışmalarında bulundu.

1985’ten bu yana Cumhuriyet’te çizen Masaracı’nın şimdilerde Çizgilik,Kültürçizik ve Çizlenimler isimli köşelerinde karikatürleri yayımlanıyor.

Üç albümü var.

Çamurla oynamaya başladı (Milattan Sonra-1999). Espri’nin yüksek ateşe dayandığını kanıtladı. Seramiklerini(Seramiki) Ankara’da sergiledi(M.S.2000).

Eczacıbaşı Vitra Seramik Sanat Atölyesi’nde karikatür tiplerinin seramik heykelleri yapıldı ve İstanbul’da sergilendi(2003).Evrim konulu karikatürleri,Prof.Dr.Berna Alpagut’un “İnsan Evrimi”isimli sunumlarında yer aldı (2003, 2004, 2011, 2012)

“Karikatürlü Ev” projesiyle Türkiye’de bir ilke imza atarak Karaburun(2008), Milas(2010), İskenderun(2011), Küçükkuyu(2012) ve Tepebaşı-Eskişehir(2012) Karikatürlü Ev’ lerin yapılmasına öncülük etti. Bu çalışmaları,Mizah Üretenler Derneği ve Anadolu Karikatürcüler Derneği’nce ödüllendirildi.(2012)

FECO(Karikatürcü Kuruluşları Federasyonu), IFJ(Uluslararası Gazeteciler Federasyonu), ve AIPS(Uluslararası Spor Yazarları Birliği) üyesidir.

Sergilerin gerçekleştiği ülkeler: Almanya, Azerbaycan, Bulgaristan, Fransa, Hollanda, İngiltere, İskoçya,Japonya,KKTC ve Polonya.