OUR
CARTOONISTS

Gürcan Özkan

Gürcan Özkan

Bulgaristan’ın Kircaali şehrinde doğdum. 1972 yılında ailemle Türkiye’ye göç ettik. İstanbul, Adapazarı ve İstanbul-Kartal’da ilk, orta ve lise eğitimini tamamladım. Lise yıllarında GIRGIR Dergisi’nde karikatürist olarak çalışmaya başladım. Eski adıyla Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu – Grafik Sanatlar Bölümü’ne birincilikle girdim. Bu arada yeni adı Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi olan okulumda seçmeli ders olarak illüstrasyona ağırlık verdim. Okul yıllarında Radar Reklam’da Sanat Yönetmeni ve İllüstratör olarak çalıştım. 1985 yılından itibaren serbest illüstratör olarak çeşitli kurum ve ajanslara çalışmalar yapmaya başladım. 1986 yılında Leman Dergisi’nin kuruluşunda yer aldım. 1991 yılından itibaren HIBIR Dergisi, İletişim Yayınları, Nokta Dergisi, Ekonomik Panorama, LİMON Dergisi, Tempo dergilerinde kapak ve karikatürler çizdim.

93 ‘ten beri bilgisayar destekli illüstrasyonlar yapıyorum.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Grafik Bölümünde  2 yil İllüstrasyon dersleri verdim.

Ağırlıklı olarak Reklam ajanslarına hizmet veriyorum. Karakter tasarımı, storyboard, conceptboard, illüstrasyon ve foto manipulasyonlar yapıyorum.

Kadir Has Üniversitesi ,Doğuş Üniversitesinde seminerler ve Bilgi Üniversitesi. Yeditepe Üniversitesinde Grafik Resim ve Bilgisayar Destekli Tasarım dersleri verdim.

Bilkom Dijital “Wacom” İntius 4tabletin Türkiye lansmanında dijital artist olarak görev aldım.

Serbest illüstratör-tasarımcı olarak çalışmalarıma devam ediyorum.

Gürcan ÖZKAN

www.gurcanozkan.com