KMSPico 2024 Download | For Windows 11, 10, 8 & Office

OUR
CARTOONISTS

Kurtuluş Ayyıldız

Kurtuluş Ayyıldız

1968 Kdz. EREĞLİ Doğumlu.

 

Mesleğe 1985 yılında Batı Karadeniz bölgesinde ilk olarak ofset tekniğe geçen Kdz. Ereğli Hakimiyet gazetesinde Karikatürist olarak başladı.

 

Daha sonra bir çok yerel, bölgesel gazete ve dergilerde muhabir, sayfa düzenleyicisi ve karikatürist olarak görev aldı.  (Zonguldak İNANIŞ, Şirin Ereğli, Hakimiyet, Bölge, İLKE DERGİSİ vs…)

 

Kendi uğraşları ile bölgenin ilk mizah dergisi olan “ÇİRKEF”i bir sayı da olsa çıkarmayı başardı. Daha sonra da bu karikatür dergisi o dönemdeki siyasi baskılarla ekonomik ve dağıtım gücü kesilerek yayınını durdurmak zorunda kaldı. (1996)

 

Özel televizyon ve radyoların yerel medyada gündeme geldiği 1995-1997 yılları arasında ERT (Ereğli Radyo Televizyon)’nin kuruluş aşamasında bulunarak burada bir çok yerel programa imza attı. Karikatürü beyaz cama aktararak çizgi-animasyonlar yaptı.

 

Gazetecilik mesleğinin yanı sıra şiir ve resim sanatına da ilgili olan AYYILDIZ’ın üç adet yayınlanmış şiir kitabı ile bir adet karikatür albümü, “Alemdar Geliyor” isimli tarihi çizgi roman albümü bulunmaktadır. Ayrıca resim ve karikatür dalında bir çok kişisel ve karma sergiler açmıştır.

 

2012 yılında çizdiği siyasi ve toplumsal karikatür yüzünden Türkiye tarihinde o güne dek görülmemiş bir şekilde tarafına 50 bin liralık tazminat ve ceza davası açılmış ancak AYYILDIZ bu davayı kazanmıştır.

Tüm karikatürlerini tek bir isimde toplamak adına KARİKATÜRYA ismini markalaştıran AYYILDIZ yakın zamanda “KARİKATÜRYA-1 “ isimli karikatür albümü ile birlikte sosyal medya ve web sayfası olarak ta bu markası ile kitlelere daha fazla ulaşmak adına çalışmaları devam etmektedir.

 

Tarihi Çizgi Roman, Çocuklar için eğitici-öğretici boyama kitabı çalışmaları da devam eden ve  sarı basın kartı sahibi olan AYYILDIZ, karikatüristlik mesleğine aktif olarak devam etmektedir.