KMSPico 2024 Download | For Windows 11, 10, 8 & Office

KARİKATÜRCÜ
LERİMİZ

Aşkın Ayrancıoğlu

Aşkın Ayrancıoğlu

1969 sonbaharında Sinop’un Boyabat ilçesinin Bağlıca köyünde doğdu. İlkokulu köyde, ortaokul ve liseyi Eskişehir’de parasız yatılı okulda tamamladı. 1991 yılında Samsun Ondokuzmayıs Üniversitesi Resim Bölümü’nü bitirdi.

1987 yılından bu yana resim, karikatür, fotoğraf, grafik ve eleştiri alanlarında çalışmalarını sürdüren sanatçı’nın 2000 yılında yayımlanmış “Yüzünden Düşen Bin Umut” adlı bir eleştiri kitabı ve 2005 yılında yayımlanmış “Sanat Yolu-1/Yatılı Okuldan Geçen Yol” adlı çocuk romanı da bulunuyor. 

İlk kişisel resim sergisini 1990 yılında; “büyük kentlerden ayrılmayan sanatçıları protesto etmek için” Bağlıca köyünde açan ve serginin açılışını bir köylü çocuğuna yaptıran sanatçı Türkiye’nin birçok yerinde resim, karikatür ve fotoğraf alanlarında pek çok kişisel ve karma sergiler açtı.

Karikatüre 1987 Abdi İpekçi karikatür yarışmasına katılarak başlayan ve bu güne kadar katıldığı karikatür yarışmalarından yarısı uluslararası yaklaşık 100 ödül kazanan Ayrancıoğlu’nun karikatürleri yurtiçi ve yurtdışında kişisel ve karma sergilerde, albümlerde, gazete ve dergilerde yer aldı. Ayrıca Yugoslavya, Kıbrıs, Türkiye, Romanya, ABD, Japonya ve İtalya’da karikatür müzelerinde de eserleri bulunmaktadır. 

Karikatürün bir silah olduğu düşüncesinden hareketle 1987-2000 yılları arasında yurdun pek çok yerinde on dört karikatüristin katılımıyla oluşan “Ondörtlü” karikatür sergilerini düzenledi. Bir dönem Özgür Bakış ve Yedinci Gündem gazetelerinde çizdi.

Karikatürlerinden dolayı iki yıl boyunca yargılandığı davadan 2004 yılında beraat eden ve halen Sancı kültür-sanat-edebiyat dergisinde “Çizgi-sezgi” köşesinde çizen sanatçı 2003 yılında yayımlanmaya başlayan ve 4 sayı çıkan “yeryüzü mizahı” dergisi İnat’ın yayın yönetmenliğini de yaptı. 

Pek çok ulusal ve uluslararası karikatür yarışmasında jüri üyeliği de yapan Ayrancıoğlu 25 yıllık eğitimcidir. Halen yatılı bir okulda “Görsel Sanatlar” öğretmeni olarak emek vermekte ve geleceğin karikatürist ve ressamlarını yetiştirmektedir. 2012 yılında Türkiye’de “Yılın Öğretmeni” ve Çin’de “2017’nin Uluslararası En İyi Mizah Sanatçısı” seçilen  Ayrancıoğlu’nun Dağlar Umut adında 17 yaşında bir oğlu, Didar Aşkın adında 12 yaşında bir kızı vardır.

www.askinayrancioglu.com

www.askinayrancioglu.biz

www.facebook.com/askin.a.ayrancioglu

www.twitter.com/askayrancioglu