KARİKATÜRCÜ
LERİMİZ

Hasan Yurdagün Göker

Hasan Yurdagün Göker

Yurdagün Göker 1935 yılında Uzunköprü -Edirne’de doğdu. Kabataş Erkek Lisesi’ni bitirdikten sonra iktisat, arkeoloji ve sanat tarihi eğitimi aldı.

12 yıl Beşiktaş kulübünde basketbol oynadı, kaptanlık ve antrenörlük yaptı. Kendi ifadesiyle “rakamları hiç sevmedi”. Mesleğe 1952 yılında İstanbul’da Karakedi Mizah Dergisinde karikatürcü olarak başladı. Havadis, Son Havadis, Yeni İstanbul, Tercüman Türkiye Gazetelerinde, Hayat ve Ses Dergilerinde çizdi.

Montreal ve Scaremberg karikatür yarışmalarında ödül aldı. 1965 yılında Montreal’de ödül aldıktan sonra Almanya’ya gitti. Karikatür ve hikayeleri Bunte, Das Freizeit Magazin, Hobby, Horzu, Kicker gibi bir çok Alman yayın organında yer aldı. NASA için 30 dakikalık bir çizgi film yaptı. 1975 yılında Türkiye’ye döndü.

Hayat Yayınlarında danışman olarak çalışırken Milli Eğitim bakanlığı Yayınlar Komitesi Üyeliği ‘ne seçildi ve Bakanlık adına Yavrutürk dergisini çıkarttı. “Nasrettin Hoca” ve “Nasrettin Hoca’dan Keloğlan’a” adlı cizgi romanları yayınlandı. 13 Keloğlan albümü, 3 Bora albümü yayınladı, 400 masal resimledi. “Nasreddin Hoca Keloğlan’a İngilizce Öğretiyor” albümünü yayınladı.
Bu güne kadar ikisi yurt dışında olmak üzere beş kişisel karikatür sergisi açtı ve sayısız sergiye katıldı.