KARİKATÜRCÜ
LERİMİZ

Cihan Demirci

Cihan Demirci

1962 İstanbul doğumlu Cihan Demirci ilk ve orta öğreniminden sonra önce İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Tekstil Bölümünde 3. sınıfa kadar okudu, daha sonra Mimar Sinan Üniversitesi Türk Dili Ve Edebiyatı’nı 1. sınıfta terk etti ve son olarak Mimar Sinan Üniversitesi Sinema Televizyon bölümünü de 3. sınıftan terk edip hayata atıldı. 1978 yılı başında yayınlanan karikatürleri ve yazılarıyla henüz 15 yaşındayken mizahçılığa adım atan Demirci’nin ilk karikatürleri; Fırt, Gırgır, Çarşaf gibi dergilerde yayınlandı. Cihan Demirci sonrasında kendi kuşağından pek çok mizahçı gibi Oğuz Aral’ın Gırgır dergisinde yetişti. Mesleğini hem mizah yazarı hem de karikatürist olarak sürdüren Cihan Demirci’nin ilk imzalı yazısı 8 Haziran 1980’de Gırgır dergisinde yayınlandı. İlk mizah öyküleri de gene Gırgır dergisinde yayınlanan Demirci profesyonelliğe adımını 1981 yılının Haziran ayında Ses dergisinin mizah eki Atmaca’da attı. Bu dergide ustası Suavi Süalp’in ardından mizah yazarlığına ve karikatüristliğe başladı.

 

Cihan Demirci 1982 yılında Güldürü Üretim Merkezi’ne girdi ve GÜM çatısı altında 4 yıl kadar Türk Mizahının çok önemli ustalarıyla birlikte çalışma fırsatı buldu. Bu dönemde Güneş, Hürriyet ve Milliyet gazetelerinde karikatür çizip, mizah yazıları yazdı. Gümgüm adlı mizah gazetesinde çalıştı. Sonrasında; Fırt, Gırgır, Gazete-Mazete, Milliyet Yayınları, Yorgan, Hey, EP, Yeni Günaydın, Pes, Akşam, Kum, Milliyet-Kirpi, Miço, Mobidik, Cumhuriyet-Spor gazetesi, Ünlem gibi pek çok gazete ve dergide yazıp-çizip, çalışan Cihan Demirci kurduğu ekiplerle gazetelere mizah ekleri hazırladı, 2 yıl kadar Fransa’da yaşadı. 1996 yılında bir grup arkadaşıyla birlikte “Panik” adlı mizah dergisini çıkardı. Çeşitli dönemlerde TV yazarlığı ve yardımcı oyun yazarlığı yaptı. Müjdat Gezen-Perran Kutman’ın “Başlarmısın Başlayalım mi” adlı TV programında parodi yazarlığı yaptı. Kendine özgü bir mizah tarzı yaratmasını bilen Cihan Demirci , dilimize ve argomuza 100’den fazla kelime, deyim, terim ve kavram kazandırdı. İsim babası olduğu “Geyik Muhabbeti” deyimi bunların en başında gelmektedir. 1995’te Cumhuriyet gazetesinde başladığı özdeyiş tarzı “Laforizmalar”ını 1997-2002 yılları arasında Milliyet’te “Açık Pencere” adlı köşede sürdürdü. 1999’da Radyo Cumhuriyet’e “Damdaki Mizahçı” isimli bir mizah programı da hazırladı. 2000 yılında Takvim gazetesinde köşe yazarlığı yaptı. 2003-2004 yıllarında Milliyet-Kirpi mizah ekinde ve minidev.com adlı sitede “Damdaki Mizahçı” adlı köşesinde yazılar yazdı. Behzat-Süheyl Uygur çiftinin “Şahane Cumartesi” adlı TV eğlence programında metin yazarlığı yaptı. 

 

İlk kitabı 1985’te yayınlanan Cihan Demirci’nin bugüne dek yayınlanmış 54 kitabı toplam 380 bini aşan bir satışa ulaşmış bulunuyor. Demirci bugüne dek; şiir, deneme, roman, mizah yazıları, özdeyiş, çocuk yazını, fıkra, biyografi, anı, inceleme türünde kitaplar yazdı. Cihan Demirci, 1990’dan başlayarak son 30 yıl içersinde sayısı 1250’yi aşan; söyleşi, imza günü, panel, konferans, sergi, seminer, work-shop, atölye çalışması gibi pek çok kültürel etkinliğe katılarak Türkiye’yi kültürel anlamda dolaşmayı sürdürüyor.Son yıllarda çocuk edebiyatına ve çocuk kitaplarına ağırlık vererek, okullarda çocuklarla bir araya gelip Mizah ve Karikatür Atölyeleri gerçekleştiriyor.  İlki 1981 yılında İstanbul’da olmak üzere 2019 yılı sonuna dek; İstanbul, Sinop-Ayancık, Marmaris, Ankara, İzmir, Ödemiş, Kaş, Alanya, Milas, Çanakkale, Akçakoca, Kırklareli, Bergama olmak üzere toplam 18 karikatür sergisi açtı. 

 

2020 yılı Cihan Demirci’nin yazar-çizerlik serüvenindeki 42. yılıdır. Bir dönem Karikatürcüler Derneği’nin genel sekreterliğini üstlenen sanatçı 2000’li yıllarda Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nde 3 yıl boyunca “Mizah Kültürü” adlı dersin öğretmenliğini yaptı. 2002-2005  yılları arasında 3 yıl boyunca TRT-FM radyosuna “Cihan Demirci’yle Söz Söze” adlı 157 bölüm süren bir mizah programı hazırladı. İmge Öyküler, İle gibi edebiyat dergilerine yazdı. Cihan Demirci 3 yıla yakın bir süre; Radikal gazetesinin Pazar eki “Radikal-2”ye, Birgün gazetesi Pazar ekine ve Cumhuriyet Kültür sayfasına yazdı. 2006 yılında, Mizah Üretenler Derneği ve Basad tarafından “Yılın Mizah Yazarı” seçildi. Uzun yıllardır mizah tarihimiz ve karikatürümüz üzerine araştırmalar yapıyor. 2007 ve 2009 yıllarında Nehar Tüblek Karikatür Yarışmasında 2 ödül kazandı. 2010 yılında Cumhuriyet gazetesinde “Çiziyet” başlığı altında karikatür çizen Demirci 2011’de aynı gazetenin “Cumertesi” adlı mizah sayfasında yazar-çizerlik yaptı. 2015’te Kadıköy gazetesine “Hayat Çizgisi” başlığı altında haftalık karikatürler çizdi. “Damdaki Mizahçı”, Mizahhaber” gibi blogları bulunuyor. 2019’un Kasım ayından, 2020’nin Temmuz sonuna dek Cumhuriyet gazetesinin “Ciddiyet” mizah sayfasında her Cumartesi “Damdaki Mizahçı” adlı köşesinde yazdı ve çizdi.