KMSPico 2024 Download | For Windows 11, 10, 8 & Office

KARİKATÜRCÜ
LERİMİZ

Mete Arif Tokmak

Mete Arif Tokmak

1967 yılında Zonguldak’ta doğdu. İlk ve orta öğrenimini burada tamamladı. Bir süre Marmara Üniversitesi Resim Bölümüne devam ettiyse de bırakmak zorunda kaldı. Önce Karaelmas Üniversitesi Sağlık Meslek Yüksek Okulu’ndan, daha sonra aynı üniversitenin Güzel sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nden mezun oldu.

    Kişisel sergiler açtı, birçok karma sergiye katıldı; karikatürleri birçok yayında yer aldı. Karikatür, desen ve çizgi romanlarından oluşan “Şehirdeki Gergedan” adlı ilk kişisel sergisini 1999’da , ikinci kişisel sergisi  “Şeytan Dürttü”yü Nisan 2002’de Zonguldak’ta açtı.

    Yüksek okul öğrenimi sırasında Karaelmas Üniversitesi Karikatür Kulübünü kurdu,  çeşitli ilköğretim okullarında karikatür dersleri verdi;  birçok yeni karikatürcünün ortaya çıkmasına olanak sağladı. Üniversite öğrencileriyle birlikte iki sayı “en kötü not” anlamına gelen “F3” adlı mizah dergisini çıkardı. Daha önce de “Dergi Dergi” ve “G2 Saplantısı” adlı fanzinleri çıkardı. Zonguldak Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi’nde resim dersleri verdi. Taşra Züppesi adlı bir romanı ile edebiyat dünyasına da girdi (2015).

     Halen çalışmalarına Zonguldak’ta devam ediyor. Karikatürü resim, duvar resmi, çizgi roman, illüstrasyon gibi desen veya işlerinde de kullanıyor.