KARİKATÜRCÜ
LERİMİZ

Necati Derya

Necati Derya
 
Necati Derya , 1959 yılında Adana’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Adanada okudu. 1972 yılında bir cilt evinde ( ayhan cilt evi) çırak olarak hayata ve matbaacılık mesleğine atıldı. Daha sonra Adana’nın en büyük matbaası olan Kemal Matbaasında Film, Montaj, Renk ayrım işleriyle uğraştı. Ofset tekniğini öğrendi. 
 
1980’de Necdet Anagül Ağabeyiyle birlikte “Bizim Grafik” grafik atölyesini açtı. Orada 5 yıl Matbaa Grafikerliği, Tabelacılık, Reklamcılık, Bilboard afiş, ( o yıllarda henüz türkiye bilboard afişle tanışmamıştı. ) Duvar ressamcılığı işlerini yaptı.
 
Yerel gazetelerde Çizgi Roman serüveni başladı. İlk Çizgi Romanı Vahşi Dönüş ve Komiser Murat Adanada yerel gazetelerde yayınlandı. Daha sonraki dönemlerde aynı anda 3 gazetede birden romanları yayınlandı. 1985 – 87 Askerlik dönüşü DERYA GRAFİK olarak kendi atölyesini eşiyle birlikte açtı ve 10 yıl çalıştırdı. Bu dönemde kariyerinde 5 Haftalık Gazete, 3 Aylık Dergi yaptı.  
 
Başta Adana, İstanbul, G.Antep olmak üzere birçok ilimizde o illere özgü yerlerle ilgili yaptığı çizimleri sergilendi. 44 yıllık meslek hayatını şimdi İstanbulda kişisel sulu boya ve portre çalışmaları yaparak sürdürüyor…