KMSPico 2024 Download | For Windows 11, 10, 8 & Office

KARİKATÜRCÜ
LERİMİZ

Şafak Tortu

Şafak Tortu

1952 yılında Zonguldak’ta doğan Şafak Tortu makine mühendisidir.

Karikatüre lise yıllarında başladı. İlk karikarürü Akbaba dergisinde yayınlandı.

70’li yılların başlarında, Gırgır dergisi henüz Günaydın gazetesinin içerisinde tek sayfalık bir iken, bu sayfada yayımlanan “Liseli Gırgırcılar” bölümüne karikatürler gönderdi. Yayımlanan dördüncü karikatürden sonra Oğuz ARAL’ın teklifi üzerine Gırgır’da çizmeye başladı.

2-3 yıl kadar derginin Cağaloğlu’daki bürosuna gidip geldi, GIRGIR’da çok sayıda karikatürleri yayınlandı.

1977 yılında Nasrettin Hoca Karikatür Yarışması’nda mansiyon aldıktan sonra çizgileri ve konularında değişmeler başladı. İstanbul Sanayi Odasının 1978 yılında düzenlediği “Sanayi ve İnsan” konulu fotoğraf yarışması ile ilk defa bir fotoğraf yarışmasına katıldı ve üçüncü oldu.

Öğrenim hayatı bittiğinde Zonguldak’a döndü ve karikatür-desen çalışmalarına ara verdi.

80’li yılların sonuna doğru TUSAK bünyesinde Ayhan Kiraz’ın öncülüğünde düzenlenen ve “KARİ-KARMA-KATÜR” adı ile tekrarlanan karma karikatür sergilerine katıldı. Bu süre içerisinde üretkenlik günlerine tekrar geri döndü. Bu dönemde çeşitli sergi ve yarışmalara katıldı, bu etkinlikler ile çizgisi ve konuları da yavaş yavaş olgunlaşmaya başladı.

Zamanla bilgisayar ve fotoğrafın birbiri ile kaynaşması sonucunda fotoğrafa doğru yönlenmeye başladı ve bilgisayar ile karikatür ve desen çalışmaları yaptı. Son yıllarda fotoğraf sanatı ile uğraşıları daha yoğundur. Fotoğraflarına da karikatürden kalma anlatım tatları vermek için çaba harcamaktadır.