KMSPico 2024 Download | For Windows 11, 10, 8 & Office

KARİKATÜRCÜ
LERİMİZ

Tuncay Akgün

Tuncay Akgün

Tuncay Akgün, 28 Mayıs 1962 tarihinde Eyüp, İstanbul’da doğdu. Mimar Sinan Üniversitesi Resim Bölümü’nden mezun oldu.

 

İlk çizim çalışmaları olan karikatürleri Oğuz Aral’ın yönetiminde çıkan Gırgır dergisinin ‘Çiçeği Burnundalar’ köşesinde 1977’de yayınlandı. 1981 yılında Gırgır’da çeşitli güncel karikatürler ve arasıra da tek sayfalık öyküler çizen ressam, kısa bir süreliğine Fırt dergisi bünyesinde de boy gösterdi.

 

14 Mart 1986 tarihinde ilk sayısı okuyucularla buluşan Limon adlı mizah dergisinde Bezgin Bekir adlı popüler karakter ile çizgiroman dünyasına daha kalıcı bir adım attı ve bu tiplemenin maceralarını yaklaşık onbeş sene boyunca  mizah dergisinin sayfalarından hayranlarıyla buluşturdu.

 

1980’lerin ortalarından itibaren kısa sürelerle Tempo’da, karikatürleri ve Yeni Gündem’de sonradan eşi Ramize Erer’in de Radikal Gazetesinde aynı başlıkla çizeceği Tehlikeli İlişkiler başlıklı bir bant serisine imza attı.

 

 1991 yılı sonunda kendi adlarına yayına sundukları Leman dergisine değin bir buçuk yıl süren bir süre boyunca Gırgır’dan kopan Aral’ın yayınladığı Avni dergisinde çizimler hazırlamış ve yöneticilik yapmıştır.