KMSPico 2024 Download | For Windows 11, 10, 8 & Office

KARİKATÜRCÜ
LERİMİZ

Oğuz Gürel

Oğuz Gürel

Oğuz Gürel, 1968 yılında İzmit’te doğdu. İlk-orta-lise öğrenimini yine aynı yerde tamamladıktan sonra Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde öğrenim gördü. Tekstil Anasanat dalından mezun oldu. Karikatüre ilkokul yıllarında başladı. O yıllardan bu yana devam eden bir uğraşı bugün profesyonel anlamda sürdürmekte ve yapmaktadır. Karikatüre ilk başlangıç yıllarında yerel gazete ve dergilerde çizdi. Daha sonra ulusal düzeyde yayın yapan günlük gazetelere geçti. www karikaturokulu.com sitesinde genç ve yetenekli amatör çizer adaylarına sanal eğitim vermekte aynı zamanda onların işlerini yayınlamaktadır. Türkiye’nin ilk sanal karikatür eğitim sitesi waww.karikaturokulu.com çok kısa süre önce yayın hayatına başlamasına rağmen yaklaşık 1000’e yakın üyeye sahiptir. Ayrıca dünyanın en önemli editoryal karikatür sitelerinden wsw.cagle.com’da da karikatürleri düzenli olarak yayınlanmaktadır. Bunların dışında yayınlanmış bir karikatür albümü ve bugüne kadar açtığı toplam 19 kişisel sergisi var. 1997 yılında Türkiye Karikatürcüler Derneği başkanlığı yaptı ve ayrıca ulusal-uluslararası karikatürle ilgili dernek-vakıflara üyedir.

Karikatürist olarak çeşitli yayın organlarında çalıştı. Önceleri çeşitli mizah dergileri ve yerel basın organlarında yer aldıktan sonra, Güneş, Tercüman, Cumhuriyet, Türkiye, Günaydın gibi günlük gazetelerde çizdi. Karikatürlerinin yayınlandığı yayın organlarından bazıları şunlardır; Gırgır, Hıbır, Çarşaf, Fırt, Cumhuriyet, Milliyet, Milliyet Sanat, Güneş Tercüman, Avni, Bilim ve Sanat, Yarın, Varlık, Kelaynak, Karikatur Dergisi , Nokta , Go , Witty World, Sıfır , Hürses , Yugoslavialez, Gösteri Sanat, Ekonomik Trend, Global Gazetesi, Limon, Fesat Mizah Dergisi, Intemedya, Ekonomi, Milliyet Kirpi Mizah eki, Donkişot’Mizah Dergisi, Karikatür Dergisi, Tatak mizah dergisi, Küstah Mizah Dergisi. Bugüne kadar düzenlenmiş karikatür yarışmalarından yaklaşık yüze-100 ü aşkın ödülü bulunmaktadır.

Avrupa Karikatürcüler Birliği (FECO), Türkiye Karikatürcüler Derneği, Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği, Witty World (Cartoonist Club / USA), Cartoonist and Writers Club/USA, gibi derneklerin üyesidir..

 

Kazandığı ödüllerden bazıları şunlardı

Abdi İpekçi Barış ve Dostluk Ödülü Milliyet-ikincilik

Üsküdar Belediyesi Dünya Çevre Günü -mansiyon.

Türkiye Yayıncılar Birliği-birincilik ödülü

Ankara Çankaya Belediyesi-başarı ödülü

4.cuorage tayvan world cartoon contest-2 lik ödülü

3.ffee cartoons web çin-selected prize ödülü

la de humor küba cartoon contest-başarı ödülü

Trabzon Belediyesi -mansiyon ödülü *

Ankara Film Festivali,-mansiyon ödülü

Antalya Akdeniz Üniversitesi- başarı ödülü

2003 Nehar Tüblek karikatür yarışması- 3.lük ödülü

Antalya Rotary Klüp- başarı ödülü

The second international festival-romanya- nomine prize ödülü

İran tabriz international carton contest- başarı ödülü

TSE karikatür yarışması ikincilik ve başarı ödülü

Mersin metropol sanat galerisi- başarı öde

Asaf Koçak karikatür yarışması başarı ödü

Serdar Çakırer karikatür yarışması-birincilik ödülü

Gülhane Şönlikleri- başarı ödülü

Türk Kütüphaneciler Dereği-başarı ödülü

Burdur Belediyesi Dünya Müzeler Günü-özel ödül

2004 Nehar Tüblek Karikatür Yarışması-özel ödül

11.salon mercurso humor grafico-arjantin.1 nci mansiyon.

5.humodeava carton contest-romania-2006 special prize

2.salao de humor paraguacu-brezilya-2006 2 ncilik ödü

2.molla nasreddin azerbeycan 2003-mansiyon.

 

Çizgili Günler adıyla yayınlanan albümü Nasreddin Hoca’nın Torunları Dizisi’nden yayınlandı.

 

Özel bahçeşehir koleji -florya mev okulları ve fevziye mektepleri vakfı,uğur koleji istek özel okulları okyanus kolejleri özel okullarında karikatür dersleri vermiştir.

2013 yılında rotary kulüp tarafından yılın karikatür sanatçısı ,2015 yılında ise hurriyet gazetesi ve gazeteciler cemiyeti tarafından karikatür dalında yılın gazetecilik ödülünü kazanmıştır.