KMSPico 2024 Download | For Windows 11, 10, 8 & Office

KARİKATÜRCÜ
LERİMİZ

İrfan Sayar

İrfan Sayar

 

 

Manisa`da doğan İrfan Sayar, çocukken, çiftçi olan anne ve babasıyla köye gittiğinde, şehirden götüremediği oyuncaklarının yerine köyde çamur, ahşap gibi malzemeler kullanarak kendi oyuncaklarını üretmeye başladı. Bir süre sonra gerçek oyuncaklardan kendi yaptıklarından aldığı keyfi almadığını fark etti. İşte bir yaratıcılık öyküsü bu biçimde başladı.

Manisa Lisesi`nin ardından Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Dekoratif Sanatlar Bölümü, Sahne ve Görüntü Sanatları İhtisas atölyesinden mezun oldu.

Akademinin ikinci sınıfındayken Oğuz Aral`la tanıştı. Gırgır dergisinde profesyonel olarak karikatür çizmeye başladı (1975).

Bu arada Porof. Zihni Sinir tipini yarattı (30 Ocak 1977). Beş arkadaşı ile birlikte Mikrop dergisini çıkardı. Daha sonra Hıbır dergisi yönetiminde bulundu. Sarkis Paçacı ve Ergün Gündüz`le birlikte Hayal Mahsulleri Ofisi adıyla bir şirket kurup RR Resimli Roman dergisini çıkardı. Karikatür-heykel çalışmalarında bulundu. Sonra yine arkadaşlarıyla birlikte çıkardığı HBR Maymun dergisi kurucu ve yöneticisi olarak çalıştı.

Arnavutköy`deki atölyesinde buluşların üç boyutlularını üretmeye başladı.

TÜBİTAK`ın Bilim ve Teknik dergisinde 4 yıl  Porof. Zihni Sinir sayfasını çizdi. Kurumlara yönelik farklı projeler geliştirdi.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Enformatik Bölümünde Ögretim görevlisi olarak animasyon ve robotik dersleri verdi.